Sosyal ağlarda var olmak markalar için kaçınılmaz bir durum. Hedef kitleye ulaşmanın en doğal yollarından biri haline gelen sosyal medya kullanımı profesyonel bir şekilde yapılınca etkisi çok çabuk hissediliyor. 

Peki etkin bir şekilde nasıl var olabilirsiniz?  Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus başta olmak üzere hedef kitlenizin var olduğu sosyal mecraların kullanımı konusunda bazı noktalara dikkat etmek önemli.

** Herşey planlama ile başlar; Önce kendinizi ve hedef kitlenizi tanıyın. Bir strateji kurgulayacaksanız bunun her adımını, hangi mecralarda ve hangi sıklıklarla yapacağınızı baştan planlayın.

** Sayfayı bir robot yönetiyor hissi uyandırmayın ; Sayfanızı bir robot yönetiyor hissi uyandırmayın. Her iletide takipçiler ile arkadaşça ve sıcak bir iletişim kurmanız güven duyulmasına ve merak edilmesine neden olur.

** Ne kadar içerik okadar takipçi; önemli olan eğlenceli, eğitici ve merak uyanırıcı paylaşımlar yapmanız. Bir kere sizi takip eden kişinin tekrar gelmesi ve gelirken başkalarını da getirmesi içeriklerinizin özgünlüğü ile sağlanır. Unutmayın, her takipçinin bir networkü var ve siz onlara ulaşmayı hedefliyorsunuz.

** Takipçileriniz ile yakın bir iletişim kurun; insanlar, kendileri hakkında konuşmayı her zaman sever.. Paylaşımlarınız sadece tek yönlü olmamalı, insanların cevap vereceği, yorumlarını belirtmek isteyeceği tarzda içerikler yayınlamalısınız. Bu şekilde alacağınız geribildirimler sizin de yaratıcılığınızın önünü açacaktır.

* Takipçilerinizin heyecanlanmasını sağlayın; yarışmalar,  kampanyalar düzenleyerek ilgi uyandırmak, marka bilinirliğinin artması, markaya ilginin artması için oldukça doğru enstrumanlardır.

** Ağızdan ağıza pazarlama yöntemi için ortam hazırlayın; en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi, ağızdan ağıza, referans yöntemi ile tanıtmaktır. Öneri baştan markaya bir güven oluşturur. Dolayısı ile siz ortamı hazırlayın, insanlar kendi aralarında sizi konuşsunlar. Bunu sağlamak için yarışma kurgusu hazırlayabilirsiniz mesela.

** Takipçilerinizi birbiri ile kaynaştırın; ortak yönlerini ortaya çıkararak, kişiler arası diyaloğu kuvvetlendirin. Bu size her noktada fayda sağlayacaktır.

** Tasarımınızı dikkat çekici bir şekilde özenle hazırlayın; insanların ilk dikkatini tasarımınızla çekersiniz, ilk algıyı oluşturduktan sonra içeriğinizle kuvvetlendirirsiniz. dolayısı ile sosyal mecralardaki sayfalarınızı özenle hazırlayın.

** Gerçek talipçiler edinin; az da olsa gerçek takipçilerinizin olması onbinlerce sanal takipçiden daha değerlidir. Gerçek takipçilerden gelen etkileşim sizin yükselmenizi sağlar.

** Bir amacınız olsun; yaptığınız her eylemin sonucunda aslında bir beklentiniz var. bunu baştan belirlemeniz doğru hamleler yapmanızı sağlar.

** Rakip analizi yapın; Rakiplerini neler yapıyor, neden tercih ediliyorlar, iyi analiz etmeniz doru kararlar verip pazarlama gücünüzü artırmanızı sağlar.

** Raporlayın; her mecrada pek çok çalışma yapıyorsunuz. Peki bunlardan hangileri size nasıl sonuçlar getiriyor. Doğru kitleye ulaşıp, ilgilerini çekebildiniz mi? Markanız hakkında neler konuşuluyor? Raporlayarak, bir sonraki adımınızı belirleyebilirsiniz.

Herkesin belli yöntemleri kullanarak var olduğu sosyal mecralarda siz doğru yolu kullanın. Güvenilir olun ve gerçek takipçileriniz ile etkileşimde olun. Eğer bu konuda çıkmaza girerseniz işi bir bilene bırakın. Destek alın..

Takipte kalın..

Sevgiler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz