1 milyarı geçkin kullanıcıya sahip hızla büyüyen bir sosyal medya ağı olan Facebook bireyler için olduğu kadar şirketler için de oldukça önemli bir mecra haline geldi.

Bu da şirketler için göz ardı edilemeyecek bir durum. Bu nedenle şirketler Facebook üzerinde sayfalar oluşturup, kampanyalarını paylaşıyorlar. Her gün milyonlarca içerik paylaşımlarının ve beğenmelerin (like) olması şirketlerin de bu mecrayı bilinçli ve etkin kullanmasını gerektiriyor.

facebook-business-page

Peki kurumsal Facebook sayfası nasıl oluşturulur?

Kurumsal Facebook Sayfasının Oluşturulması

Öncelikle aşağıda paylaştığım linke girerek Facebook Sayfa oluşturma adımlarına başlıyoruz.

https://www.facebook.com/pages/create.php

Öncelikle aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere çeşitli sınıflandırmalardan birini seçerek Facebook Sayfamızı oluşturmaya başlayabiliriz.

Bu sınıflandırma sayfanıza ilgili aramalar sonucu ulaşılabilmesini sağlayacaktır.

facebook-sayfa-olustur
facebook-sayfa-olustur

Ben Şirket, Kuruluş veya Enstitü seçeneğini seçiyorum.

facebook-sayfa-olustur-2
facebook-sayfa-olustur-2

6 adet sınıflandırmadan birini seçtikten sonra şirketimizin içinde bulunduğu kategoriyi seçiyoruz. (Örnek: Bilgisayar/Teknoloji) Kategori seçiminden sonra Şirketimin ismini yazıyorum. (Örnek: Hanife Erciyas Business) “Kullanmaya Başla” butonuna tıklıyorum.

facebook-profil-resmi-oluşturma
facebook-profil-resmi

İlk sekme “Profil Resmi” sekmesidir. Bu sekme yardımı ile Facebook Sayfamızın Profil Resmini seçeceğiz. Bu resim yayınladığınız her içerikte ikon olarak görünecektir. Bu nedenle uygun bir resim koymalısınız. Şirket Logonuzun olmasını öneririm. Bu logo en az 180*180 boyutunda olmalı. Ama resminiz Facebook tarafından 168*168 boyutuna küçültülecektir.

Resminiz hazırsa “Bilgisayardan Yükle” seçeneğini tıklayarak, resmin bulunduğu klasörden profil resmini seçiyorum. Ardından “İleri” butonuna tıklıyorum.

facebook-sayfa-olustur-hakkinda
facebook-sayfa-olustur-hakkinda

Hakkında Bölümüne şirketinizi tanıtan bir yazı eklemelisiniz. Bu tanıtım yazısı Facebook Sayfanızda yer alacak. Web Sayfanızı da ekledikten sonra “Bu Sayfa gerçek bir kuruluşu, okulu veya kamu kurumunu mu temsil edecek?” sorusuna da “Evet” olarak yanıt verin. Ardından “Bilgileri Kaydet” butonuna tıklayın.

facebook-sayfa-olustur-internet
facebook-sayfa-olustur-internet

Facebook İnternet Adresi sekmesinde ise Facebook sayfamıza hangi adres ile ulaşılabileceğini seçiyoruz. (Örnek: http://www.facebook.com/HanifeErciyasBusiness) Sizde şirketiniz için uygun bir isim seçmelisiniz.

facebook-sayfa-olustur-reklam
facebook-sayfa-olustur-reklam

Son sekme ise Reklamları Etkinleştirin. Bu sekmede isterseniz bir reklam bütçesi oluşturabilirsiniz. Kredi Kartınızı bağlayarak belirlediğiniz bütçede reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Ben bu aşamayı şimdilik geçiyorum. “Geç” butonuna tıklayarak Sayfa Oluşturma işlemlerini tamamlamış bulunuyorum. Böylelikle Facebook Sayfamızı oluşturmuş olduk.

facebook-sayfa
facebook-sayfa

 

Admin Panelin Kullanımı

Yönetici Paneliniz Facebook İş Sayfanızı yönetmeniz için ana merkezdir. Bu panel sayfanızı izlemeniz ve optimize etmeniz için çeşitli özellik ve seçeneklerle doludur.
Sayfa Düzenleme

“Sayfayı Düzenle” seçeneği birçok çeşitli seçenek sunar. Bu seçeneklerden bir tanesi “Bilgileri Düzenle” seçeneğidir. Bu sayede Facebook Sayfamız ile ilgili detaylı bilgileri girme şansına sahip oluruz.

Örnek bir görüntü:

facebook-sayfa-bilgileri-duzenle
facebook-sayfa-bilgileri-duzenle

Ayrıca Sayfayı Düzenle seçeneği altında “Yönetici Görevleri” seçeneği sayesinde sayfamızın yöneticilerini belirleyebiliriz. Bu sayede Yorum onaylama, mesajlara yanıt verme gibi hakları olan kişiler atamış olursunuz. Yine “Sayfayı Düzenle” kısmında bildirimleri yönetme, Sayfa İzinleri gibi seçenekleri ayarlayabilirsiniz.

facebook-sayfa-yonetici-izinleri
facebook-sayfa-yonetici-izinleri

Hayran Arttırma

Sayfa Oluşturan kişiler genellikle Facebook Sayfasını açtığı gibi arkadaşlarını davet etmeye başlar. Facebook Sayfanıza Davet işlemine başlamadan önce bazı stratejiler belirlemelisiniz. İlk olarak Facebook Sayfanızı içeriklerle doldurmalısınız. Ardından ilgi çekici aksiyonlar (kampanya) ile kişileri çekmeye başlayın. Ayrıca belirli bir bütçe ayırarak Reklam Kampanyaları da oluşturabilirsiniz.

facebook-sayfa-hayran-attır
facebook-sayfa-hayran-attır

 

Sayfaya İçerik Ekleme

Kapak Fotoğrafı

Kurumunuzu temsil eden, ürün veya hizmetlerinizi sergileyen bir kapak fotoğrafı seçin. İnsanlar Facebook Sayfanızı ziyaret ettiğinde ilk olarak Kapak Fotoğrafını görecektir.

Bu görsel 851*315 piksel boyutlarında olmalıdır.

Kapak Fotoğrafı eklemek için “Kapak Ekle” butonunu tıkladıktan sonra “Fotoğraf Yükle” seçeneği seçilerek, bilgisayarda bulunan kapak resmi seçilir ve yüklenir.

facebook-sayfa-kapak
facebook-sayfa-kapak

Kapak resmi yükledikten sonra sayfamızın şekli:

facebook-kapak-son
facebook-kapak-son

 

İlk Gönderiyi Oluşturma

Sayfanızda güncellemeler, fotoğraflar, videolar ve sorular dahil olmak üzere farklı tiplerde gönderiler oluşturabilirsiniz.

Sayfanıza gönderim yapacağınız zaman, çeşitli içerikler kullanın. Kitlenizin görmekten hoşlanacağı resimler, okumaktan hoşlanacakları türde yazılar ve tıklayabilecekleri linkler gibi.

Gönderinizi yayınladıktan sonra Yıldız simgesine tıklayarak gönderinizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Soldaki resimde hazırladığımız gönderiyi, sağdaki resimde ise gönderiyi görebilirsiniz.

facebook-post
facebook-post

 

Tebrikler artık bir Facebook Sayfasına sahipsiniz. Arkadaşlarınızı, İş Çevrenizi Facebook Sayfanıza davet ederek hayran sayınızı arttırabilirsiniz.

30 hayran sayısına ulaştığınızda Facebook Sayfanıza ait detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde kendi Şirket sayfanızı oluşturabilirsiniz ve ürün/hizmetlerinizi sayfa üzerinden tanıtabilir, kampanyalar yapabilirsiniz.

Profesyonel destek almak sürecin etkin yönetilmesi için her zaman daha iyi sonuç verecektir.

Sevgiyle Kalın

 97 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Yazınız için teşekkür ederim. Kurumsal facebook sayfamızı yaklaşık 1 ay önce açtık, şimdi hayran sayısını 500.000 yapmak istiyoruz. Yardımcı olabilir misiniz? Ya da ben nasıl yapabilirim?

 2. Özge Hanım Merhaba,

  Yorumunuz için teşekkür ederim. yeni açılmış bir facebook sayfasının hayran sayısını bir anda 500.000 bin adede ulaştırmak teknik anlamda mümkün olmakla birlikte etik olarak ve sayfanın etkin kullanılması, interaktivitenin yüksek olması için uygun değil.

  Şöyle düşünün
  Senaryo 1;
  500 hayranınız var 200 kişi bununla ilgili konuşuyor
  Senaryo 2;
  500.000 hayranınız var yine 200 kişi bununla ilgili konuşuyor.

  Temelde sizin yaptığınız işin bir hedef kitlesi var, siz onlara hitaben çalışmalar yapar ve onlara dokunmak isterseniz daha etkili sonuçlar alırsınız. Hedef kitleniz sizinle iletişime geçer ve bu şekilde sayfanızı ve kitlenizi en verimli şekilde kullanmış olursunuz.

  Diğer durumda, kim olduğu, ilgi alanının ne olduğu belli olmayan 500.000 kişi sayfanızda olduğunun farkında bile olmadığı için iletişime geçmeyecek, aksine, sayfada paylaşımlar oldukça rahatsız olup beğenmekten vazgeçecek. Bu da sayfa imajını olumsuz etkileyecektir.

  Şu durumda yavaş yavaş gerçek kullanıcılarla iletişim kurarak yükselmek her zaman daha etkili ve anlamlıdır.

  Sorularınız olursa iletişime geçebilirsiniz.

  Sevgiler.
  Hanife Çilingiroğlu

 3. kurumsal facebook actım fakat anlamadım şey.( Bu arada ben faebook kullanıcısı değilim pek de anlamıyorum. facebook un ana sayfasın da arkadaslar baslının altında 2 adet firma adı başlığı açıldı. bu başlıklar ne için yada ne işe yarıyor. ayrıca ben acmiş olduğum sayfa da yapmış olduğıum gönderileri facebook sayfasının haber kaynagında yayınlayamıyormuyum. yada acmıs olduğum sayfanın haber kaynagında hedef kitlemi ekleyebilirmiyim.?_?

  Tskler simdiden

  • Barlas Bey merhabalar, Sayfa linkiniz nedir? Ayrıca ekran görüntüsü paylaşmanız mümkün müdür? Ama kısaca siz Kurumsal Sayfanızda ileti paylaştıktan sonra kendi duvarınızda da paylaşmalısınız ki mesaj diğer arkadaşlarınıza da görüntülensin.

   • Hanifee hanım kolay gelsin yeni bir sayfa kurulum aşamasındayım ama fotoğraf ayarlayabilme konusunda sıkıntı yaşıyoruz.bu konuda önerebileceğiniz birşeyler var mıdır ne yapmamız gerekiyor

 4. Merhaba

  hayran sayısı 165 olan bir sayfamız var profilimizde iş bilgilerine ekleyemiyoruz. daha önce hayran sayısı daha az olan başka sayfaları ekleyebildiğimiz olmuştu. ama bunu ekleyemiyoruz. sebebi ne olabilir?

 5. Kolay gelsin,
  Benim kurumsal sayfa açmam için illaki önce kişisel sayfamı açmsn gerekiyor?
  Daha önce özel sayfamdan – sayfa oluşturda – açtım ama aramalarda sayfayı bulamıyorum.

 6. Merhaba;
  Tarafımdan açılmış olan sayfayı iş bilgilerine ekleyememekteyim..
  İş bilgilerimi güncellerken şirket bölümüne sayfa ismini yazdığım zaman malesef çıkmıyor..
  Sayfam yerel işletmeler olarak açılmıştır.

  • Orçun Bey merhaba,

   Sayfa ismini paylaşabilir misiniz? Bir kontrol edelim.

   Normal şartlarda Yerel İşletme olarak açtığınız sayfaları profilinize iş yeri olarak ekleyebilmektesiniz. Bu konuda bir problem yaşanmaması gerekiyor. Dediğim gibi sayfa linkinizi paylaşın bir bakalım. Saygılarımla,

 7. Erdem bey merhaba,
  Kendi kişisel facebook sayfamı oluşturduktan sonra busayfa üzerinden ticari sayfamıda oluşturdum, fakat firmamın ismi facbook arama çubuğunda arama yapıldığında çıkmıyor, bütün ayarları kontrol ettiğim fakat olmadı, atladığımbirşey mi var acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkürler

  • Merhaba,

   Evet haklısınız normal şartlarda Facebook Sayfa adları en az 5 karakterdir. Muhtemelen Tanınmış Kişi / Topluluk kontenjanında bu isimleri alabiliyorlar diye düşünüyorum. Net bir fikrim yok açıkcası. Sadece tahminimi size ilettim. Saygılarımla,

 8. bBne sayfa oluşturmak üzereyim fakat bende en başta sayfa oluştururken çıkan işte açıklama yeri çıkmıyor. O yüzden de yazamıyorum. Dolayısıyla da kabul etmiyor . Acaba sorun ne ?

 9. Merhaba ;
  Sitenizde yaptığınız açıklamalar için öncelikle teşekkür ederim. Ben şirketim için açtığım facebook hesabında ilk etapta şirket /kuruluş kategorisi seçerek sayfamı açtım. Fakat yukarıda bazı arkadaşların da yaşadığı problem olan “çalıştığınız yer kategorisinde şirket sayfamı bir türlü göremedim”. Sitenize ulaştıktan sonra Erdem Bey’in açıklama getirdiği şekilde kategori güncellemesi yaptım ama hala iş yeri olarak şirketimi ekleyemiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim…

 10. Merhaba,
  Facebook’ta beğeni sayısı 1000’i aşan şirket sayfamız var, ama bunu resmi sayfaya çeviremiyorum.
  Kurumsal sayfalarda ismin yanında bulunan, official sayfa olduğunu belirten mavi yuvarlak görseli nasıl ekleyebilirim?
  Bunun için belirli bir kriter var mıdır?

  • Merhaba,

   Resmi sayfaya çevirirken aldığınız hata nedir? Nerede sorun çıkıyor? Official simgesi onbinlerce, yüzbinlerce kişi tarafından tanınan sayfalara Facebook tarafından verilen bir ödüllendirme diyebilirim. Twitter’da bu işaret 10.000 + $ a alındığını duymuştum. Facebook bunu yapıyor mu? Emin değilim açıkcası. İletişime geçmekte yarar var.

   Saygılarımla,

 11. Merhaba;
  Erdem Bey bu gün itibari ile sorunsuz bir şekilde ekleme yaptım. şirket ismi aramalarda çıkıyor. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

 12. Merhaba;

  Bilgiler için teşekkür ederiz; sayenizde şirket için facebook profili oluşturdum fakat şirket adının iş listesinde görünmesi için daha önce belirttiğiniz gibi Yerel İşletmeler seçeneğini işaretlediğimde yaptığımız işe uygun alt başlık bulamıyorum. Şirketler ve Kuruluşlar seçeneği olarak kalsa şirket isminin iş listesinde yer alması ihtimali yok mudur? Desteğiniz için teşekkürler…

  • Ahmet Bey merhaba,

   Official simgesi onbinlerce, yüzbinlerce kişi tarafından tanınan ünlü ve marka sayfalarına Facebook tarafından verilen bir ödüllendirme diyebilirim. Twitter’da bu işaret 10.000 + $ a alındığını duymuştum. Facebook bunu yapıyor mu? Emin değilim açıkcası. İletişime geçmekte yarar var.

 13. merhabalar
  ben öncelikle işyerimi kendi ismimin altında sayfa oluşturarak açtım
  şimdi bunu kurumsal olarak facebook sayfası yapmak istiyorum
  kendi adımın altındaki sayfa 4000 leri aştı,
  kurumsal olarak açarsam buradaki takipçileri yönlendirmek için bir süre kendi adımın altındaki sayfayı kapatmadan kurumsal sayfa açıp yönlendirme yapabilirmiyim.

  teşekkürler
  murat erfındık
  alt sayfam partisatosu-bm store

 14. Merhaba,

  Ben Şirket hesabı açtım. Ama şirket hesabından arkadaşlık isteği gönderdiğim zaman, annemin üzerinden açtığım için betül kumral istek gönderd diye görünüyor. Ben arkadaşlık isteklerininde Mil-Mak adına gitmesini istiyorum. Acaba mümkün mü_?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 15. ben yanlışlıkla yerel işletme yerine marka veya ürün kısmından sayfa oluşturdum,bir cafe işletmemiz var.haliyle yer bildirimi olmuyor(sanırım bu sebepte).bu marka sayfasını nasıl yerel işletme olarak değiştirebilirim..teşekkürler.

 16. şirketimize facebook hesabı açmak istiyorum, fakat oluşturamadım. “Üzgünüm kaysınızı yapamıyoruz” uyarısı veriyor neden olabili? Yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Hanife Hanım,
  Tanınmış Kişi olarak Kurumsal bir sayfa açtım. Kendi kişisel Facebook sayfam ile açtım, açtığım sayfanın da yöneticisiyim. Aynı kişi için geçmişte açılmış bir Twitter sayfası var. Birbirlerine bağlayamıyorum. Ne yapmam gerekir acaba? Yardımcı olmanız olası mıdır? Şimdiden teşekkürler…

 18. Merabalar, bir profile bağlı olan kurumsal bir sayfayı o profilden ayırıp apayrı bir sayfa yapabiliyor muyuz acaba? Yoksa admin olmazsa olmaz mı? cevaplarsanız sevinirim 🙂

  • Merhaba,
   Admin yetkisi olması gerekiyor. Bu şekilde sayfayı değiştirebilirsiniz, tabi isim değişikliği için facebook’a talep göndermeniz gerekiyor.

  • Merhaba,

   Facebook Sayfa doğrulama maalesef basit bir işlem değildir. Ünlüler ve tanınmış kişiler, Global markalar ve işletmeler ile medya sayfaları doğrulama yapabiliyorlar. Çok çok önceden bu mümkün dü. Fakat son yıllarda artık doğrulama işlemi yapmak için beklenen kriterler yüksek ve Facebook’un değerlendirmesi ile mümkündür.

  • Merhaba Fatih Bey,

   İlgili sayfanızda Ayarlar – Sayfa Bilgileri ve ya Hakkına bölümüne girin. Kategori kısmında Düzenle diyerek sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 19. Merhabalar Hanife Hanım, bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz. 2 sorum var, yardımcı olmanızı umduğum.

  2013 Haziran’da yabancı dil eğitimine dair açtığım sayfayı ciddi bir kurumsallık, haftalık paylaşım programları, facebooka verilen reklamlar, mesaj ve yorumlara anında cevap verme, kurumsal dil kullanma, kaliteli ve trend görsel paylaşımları ile bugün 30000’e yakın bir hayran kitlesine ulaştık. Hedef kitlemiz biraz dar çok yüksek hayran kişi sayısında da gözümüz bu nedenle pek yok. Geçtiğimiz ay 3-4 aylık bir boşluk oldu sayfada. Bunun da bilincinde olarak ilk sorum hakkımda konuşan sayısını nasıl arttırabileceğime yönelik. 1 ayı aşkın süredir Facebook gönderilerime 400 ila 600 kişiye anca erişim sağlıyor. Daha evvel bu sayı 5000’in üzerindeydi. Reklamda zaman zaman veriyorum, ancak bunu yükseltmenin başka bir yolunu tavsiye eder misiniz?

  İkinci sorum ise albümlere yönelik. Şu ana kadar yapılan tüm gönderilerimiz zaman tünelinde direkt olarak paylaşılıyor. Ancak her gün aynı görsel ve veri şablonuna ait olan mesela “Çevirili Atasözleri” veya “Kalıp İfadeler” gibi paylaşımlarımız var. Bunlara özel albümler oluşturup her eklemeyi albüme yapmak suretiyle paylaşım yapmamızın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Daha evvel albümlerde paylaşılanların erişim sayısını düşürdüğüne dair bir bilgi edinmiştim. Bu vakte kadar hiç girmedik o yüzden.

  Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  Hürmetler

 20. hanife hanım merhabalar
  facebook sayfamızda haftada kaç kez fotoğraf paylamamız gerekiyor ve paylaştığımız resimlerin altına ilgi çekmek, fotoğrafı daha anlamlı hale getirebilmek içinne yazmamız gerekiyor. hangi saatler arasında paylaşım yapalım sizce birde sadece kendi işimiz ile ilgilimi paylaşımlarda bulunalım yoksa gelinlerin ilgisini çekecek kuaför fotoğrafçı vs gibi yönlendirici paylaşımlarda yapalım mı ? teşekkürler saygılarımla..

  • Halil Bey Merhaba,

   Paylaşım adetleri ve zamanlaması sunulan hizmete ve hedef kitleye göre değişkenlik gösterir, hesaplanması gerekmektedir.

   Kendiniz ile ilgili yaptığınız paylaşımların yanı sıra, dikkat çekecek konular, sektörünüz ile ilişkilendirebileceğiniz içerikler, merak edilenler, video ve görseller paylaşmanız güzel olur. Sadece kendinizden bahsetmeniz hedef kitleniz için dikkat çekici olmaktan ziyade bir süre sonra sıkıcı olmaya başlayabilir.

   Görsel ve özellikle videolu paylaşımlar son zamanlarda daha çok dikkat çektiği için kullanılmasını öneriyoruz. Bu görsellerin metin olarak nasıl destekleneceği her post için ayrı ayrı düşünülüp belli bir strateji ile planlanmalı.

 21. merhaba günaydınn ben acil olarak cafem için facebook sayfası acmak istiyorum fakat sizin dedikleinizi yaptım olmadı yanlıs mail.hesap filan diyor benim hotmail.adresimi girdigimde olmuyor.benim facebook adersim de yok nasıl yaparım yardım edebilirmisinz…

  • Merhaba,

   Facebook Hesabınız olmadan sayfa açamıyor olmanız gerekir. Hangi aşamada ve nasıl bir hata aldığınızı ekran görüntüsü ile atmanızı rica ederim. İyi çalışmalar

 22. Merhabalar ben bu hatayı almatayım.” Bu isimde içerik oluşturmaya izin verilmiyor. Başka bir isim deneyin.” Cevap verirseniz sevinirim… Teşekkürler…

  • Aykut Bey merhaba,

   Oluşturmaya çalıştığınız isim zaten alınmış / kullanımda olabilir. Almak istediğiniz ismin sonuna nokta ya da rakam girerek deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

 23. ünvanımı kullanarak daha fazla kişiye ulaşmak için profil mi daha iyi yoksa sayfa mı daha iyi olur. amacım daha çok kişiye hitap etmek. bilgilerimi daha çok kişiyle paylaşmak.

  • Suat Bey Merhaba,

   Hedefiniz daha fazla kişiye ulaşmak olduğu için sayfa açmanız daha sağlıklı olur. Kişisel hesap açtığınız zaman daha çok kendi arkadaş çevreniz ile özel iletişiminizi yürütebilirsiniz.
   Sayfa ile daha geniş bir hedef kitleye hitap edebilirsiniz. Bu şekilde araya mesafe koymadan isteyen kişilerin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Profilinizi sayfaya dönüştürdüğünüzde, profil ve kapak fotografınız sayfaya aktarılıyor. Mevcut arkadaşlarınızı ve postlarınızı istediğiniz zaman aktarabilirsiniz. Kişisel hesabınızda kullandığınız ad, sayfanızın adı olarak da kullanılmaya devam edecek.

   Dönüşüm sonrasında sayfanızı kendi kişisel hesabınızdan yönetebilirsiniz.

   Kişisel Facebook hesabını sayfaya dönüştürmek için: https://www.facebook.com/pages/create.php?migrate

 24. Merhaba hanife hanım sorularım olacak size, yanıtlarsanız sevinirim.
  kişisel facebook hesabı açmadan kendi dekorasyon sayfamı açamıyorum.Bende yeni bir hesap açtım adına Ali dedim , alt bir sayfa oluşturarark dekorasyon sayfamı açtım .Fakat ben o sayfayı yönlendiremiyorum .Pintereste bagladığımda hesap ali hesabına bağlıyor.Paylaşım yapamıyorum.Çünkü info@… hesabını kabul etmemişti.Diğer tüm twitter,pinterest,insagram info hesabına bagladım fakat facebook için ise ayrı bir mail adresi alarak yaptım.
  Amacım şu ki ben tüm sosyal ağları birbirne bağlamak istiyorum .Bir fotoğraf paylaştığımda twitter,pinterest,facebook,instagram da paylaşabilmek istiyorum. Nasıl çözüm bulabilirsiniz?

  • Feride Hanım Merhaba,
   Yönetici olduğunuz için o yazıyı yalnızca siz görüyorsunuz. Sayfa ziyaretçileri kimin eklediğini görmez.

 25. Merhabalar

  Kişisel facebook sayfamda ayrıca şirket adına açılmışta bir sayfa var ve ben o sayfayı kişisel facebook hesabımı kullanmadan kontrol edebilmek istiyorum yani kişisel facebookuma girmeden sayfaya ulaşamıyorum ne yapabilirim konu çok önemli yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,
   Sayfa yönetebilmek için bir profil hesabına sahip olmalısınız. Kendi şahsi hesabınız ile yönetmek istemiyorsanız, bu sayfaya özel bir profil oluşturup bu profile yetki verebilirsiniz.

 26. Hanife Hanım merhaba,

  Öncelikle vakit ayırıp böyle bir yardımda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.
  Kullanmakta olduğumuz hesabı otelimiz adına açmıştık.3 Yıldır kullandığımız hesabımızı ,yaklaşık 2 haftadır kullanamıyoruz.Adımızı onaylamamız gerektiğiyle ilgili mail aldık.İsim ve soy isim kısmına otelimizin isimlerini yazmıştık.Bu isimlerin geçerli olmadığını bilmediğimiz için bir kaç kez açarken sormasına rağmen yine de aynı isimleri yazdık ve sonunda şu an açılmıyor.Adresimizi ve içinde misafirlerimizle olan paylaşımları kaybetmek istemiyoruz.Fakat şimdi araştırırken anlıyorum ki kurumsal açmak bizim için daha mantıklı olacak.
  şimdi sorumuz şu :1-Aynı hesabı tekrar kullanabilmek için yetkili herhangi birimizin kimlik bilgilerini göndermek yeterli mi?Hangi kısımları kimlikte gizlemek gerekiyor?
  2-Aynı hesabı açıldıktan sonra kurumsal sayfaya çevirebiliyor muyuz?Kurumsal sayfa kullanmanın herhangi bir ücreti var mı?

 27. Merhabalar Hanife Hanım,
  Oluşturmuş olduğum sayfamda işletme ismin
  yazarken profilde kendi ismim yazıyor.Fakat insanlara göndermiş olduğum davetlerde kendi ismim
  Çıkıyor.Davetleri işletme ismimle nasıl yapabilirim?

  • Burcu Hanım Merhaba,

   İşletme İsmi ile Profil oluşturmak tercih edilen bir yöntem değildir. Hesabınız sonradan kapanabilir.

   Davetleri profilden şahıs adı ile gönderebilirsiniz.

 28. Merhaba Hanife hanım,

  bir firmanın Franchising sistemine dahilim ve kozmetik ürünü satıyorum.
  Facebookta sayfa oluştururken kategori de neyi seçmem gerekir?

  yardımcı olur musunuz?

  iyi çalışmalar

 29. Merhaba hanife hanim bende kurumsal şirket açtım ama 2 kere kapatıldı üstelik hiç birşey paylaşmadım neden olabilir acaba
  Şüphem 1) belki daha önce aynı bilgisayarda sakıncalı birsey paylaşıldı ve facebook o pc nin ID sini tanimladigi icin
  Kapatıyor
  Şüphem 2) belkide eksik bir yerler kalıyor kaydederken

 30. Merhaba;
  Facebook’ta bir sayfam var. Bireysel sayfa olarak açtım fakat ticari olarak kullanıyordum. Zaman sonra ismi değişmem gerektiği ve ticari yayın yapmamam uyarısı aldım. İsimde ufak bir değişiklik yaptım bir süre daha kullandım ve 2 ay sonra sayfam tekrar kapandı. Kimlik bilgilerim isteniyor fakat sayfa ismim ile kimlik bilgilerim aynı değil. Sayfadaki arkadaş gruplarımı kaybetmemek için ticari sayfaya entegre edilmesine razıyım.
  Sonuç olarak sayfamın tekrar açılmasını nasıl sağlayabilirim. Nasıl yapacağımla ilgili hiçbir bilgim yok. Yardımcı olursanızı rica ediyorum. Teşekkürler

 31. Reklam ayarları için arkadaşımdan yardım istemiştim ikimiz aynı anda hesaba girinde aşşağıdaki ileti geldi
  sonrasında bana form gönderdi benimli ilgili olanları doldurdum ve istediği ehliyetide ekleyip gönderdim fakat bir sonuç alamadım hala. şimdi reklam vermek istediğimde aşşağıdaki ileti çıkıyor, nereyle iletişime geçmeliyim lütfen yardım.
  hesabıma girebiliyorum sadece reklam veremiyorum.

  “Reklam hesabınız kısa süre önce sıradışı hareketler nedeniyle işaretlenmiştir. Güvenlik nedeniyle, siz hesap bilgilerinizi onaylayana dek reklamlarınızın yayını durdurulacaktır. Facebook ile İletişime Geçin.”

  “Görünüşe göre bu işlemi gerçekleştirmeye yetkili değilsin. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsan, lütfen tekrar dene.”

 32. Merhabalar kolay gelsin, çalıştığım bir kamu kurumuna dair kendi facebook hesabım üzerinden bir sayfa oluşturdum. Ancak grup sayfasına kendi hesabım üzerinden girmek zorundayım. Oluşturduğum grup sayfasını bağımsız bir hesap haline getirebilmem ve ayrı bir şifre atayarak hesabı açabilmem mümkün müdür? Teşekkürler…

 33. merhaba , facebookta ki kurumsal sayfalar vergiye tabi midir? sonuçta bir şirket yok ortada sadece evde yapılan ürünler,bilgisayar ortamındaki çalışmalar yayınlanıyor. yasal mevzuatı nedır ?

  • Merhaba, Mevzuatı araştırmanız gerek elbette, yalnız şöyle söyleyebilirim, fatura kesilen, ödeme yapılan reklam vs durumlarının dışında herhangi bir vergiye tabi değilsiniz diye biliyorum.

  • Elif Hanım Merhaba,
   Sayfanızın linkini iletebilirseniz inceleyip yorumlamak daha sağlıklı olacaktır. İyi Çalışmalar.

 34. merhabalar benimde adıma acılmıs bir sayfam var ama ben sadece sayfa yöneticisi olmak istiyorum yani facebook profilimin görünmesini oradan arkadasılık isteği vs almak i
  stemiyorum sadece sayfadan işimi yürütmek istiyorum bunu yapabilmemin bir yolu var mı ?

  • Gökçe Hanım Merhaba,
   Facebook sayfasına pek çok farklı profili yönetici ya da farklı rollerde atayabilirsiniz. Kendi profilinizi yönetici olarak atadığınız zaman, sayfayı yönetirken, takipçiler sizin kendi profilinizi görmezler, paylaşım yaparken ya da yorum yaparken kendi hesabınızla değil, sayfa hesabı ile görünürsünüz. Bu şekilde bir sayfaya atanan her kişi kendi profili değil sayfanın profilinden paylaşım yapar.
   Ama tabi bunun ayarı var. Siz her paylaşım, yorum ya da ifade özelinde kendi profilinizi mi yoksa sayfa profilini mi kullanacağınızı seçebilirsiniz.

   Sevgiler.

 35. hepsinden önce facbook ta sayfa/page oluşturmak için öncelikle hesap/profile oluşturmak gerekiyor. profile oluşturmadan sayfa oluşturmak mümkün değil diye biliyorum. ayrıca profili de şirket adına oluşturamıyorsunuz. şahış olmak zorunda. kısaca önce “Ahmet Mehmet” şahıs profile oluşturacak, sonra “Ahmet Mehmet” in örnek olarak marketi varsa “Market ” sayfası oluşturacak.

 36. Merhaba hanife hanım . Kışisel bir facebook açmadan direk kurumsal facebook açabiliyormuyuz. Herseferinde günlük yaşamda kullanılan isimleri kullanmanız gerekiyor deyip kabul etmiyor. Benim kişisel facebook um yok . Ismime açıp oradan kurumsal açmak istemiyorum .

  • İsmail Bey Merhaba,
   Facebook üzerinde sayfa açabilmeniz için bir profile ihtiyacınız var. Eğer kendi adınıza bir profil hesabı açmak istemezseniz marka adına bir profil hesabı açıp o hesap üzerinden sayfa oluşturabilirsiniz. Markanın profil hesabını aktif kullanmayıp yalnızca giriş yapabilmek için kullanıp, bütün stratejinizi kurumsal facebook sayfası üzerinde kurabilirsiniz.

 37. ŞİRKETLER İÇİN RESMİ FACEBOOK,TWİTTER,İNSTAGRAM AÇMAK İÇİN RESMİ KAYIT YAPTIRMAK GEREKİYORMU BELLİ BİR ÜCRETLENDİRMESİ FELAN VARMI YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIR

  • Oğuz Bey Merhaba, Herhangi bir ücretlendirmesi yok dilediğiniz gibi sayfa açabilirsiniz. Yalnız bu mecralar üzerinden reklam vermek istediğinizde elbette ödeme yapmanız gerekecek.

 38. Merhaba,Kurumsal bir Facebook sayfası açmak istiyoruz ve aynı zamanda kişileri ekleyebilmek istiyoruz bununla ilgili yardımcı olur usunuz? Not:Kurumsal sayfa açınca insanların beğen mesini beklemek uzun sürüyor herkes sayfayı beğenip sürekli bir bildiri kirliliği oluşturmak istemiyor

  • Merhaba Hakan Bey,
   Facebook kişisel hesap ve Kurumsal hesap arasında böyle bir fark var malesef ve sayfa açtığınız zaman ziyaretçilerin sayfanızı beğenmesini ya da takip etmesini beklemeniz gerekiyor. Beğenileri artırmak için ilgi çekici içerikler, reklam, kampanya, yarışma gibi bazı aksiyonlar almanız gerekiyor. Kişileri bahsettiğiniz şekilde ekleyemiyorsunuz malesef.

 39. Merhaba, işletmemize ait arkadaş listesi 3.500 kişi olan facebook kişisel hesabımızı sayfaya dönüştürmek istiyoruz. Arkadaş listemizi ve hesap içeriğini kaybetmeden bunu yapmanın yolu var mı acaba?

  • Merhaba,
   Kişisel hesabı sayfaya dönüştürdüğünüz zaman arkadaş listeniz ve içerikleriniz aynen aktarılır.

   Profilinizi bir Facebook Sayfasına dönüştürme işlemi için şöyle aksiyon alabilirsiniz;
   – Profilinden Bir Facebook Sayfası Oluştur’a gidin.
   – Kullanmaya Başla’ya tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.
   – Dönüştürme işlemi bittikten sonra yeni Sayfanız otomatik olarak yayınlanır. Bu ayarı değiştirmek için üst kısımdaki Bittiğinde Sayfayı Yayınla seçeneğinin yanındaki Kapalı’ya tıklayın.

 40. merhabalar ben kırgızistandan size yazıyorum. destek konusunda birincisi facebook profilimi iki gun once sayfaya cevirdim 1300 kısı vardı. hepsi otomatik takipci oldu.
  yeni eklenen arkadaslar otomatik takipci olmuyor mu?
  diger bir soru bazı paylasımlar goruyorum paylasımın altında hemen takip et butonu var ama benim paylasımlarımda takip et butonu cıkmıyor
  son soru profilimizi sayfaya cevirdigimizde profilimiz kapanmıyor mu ? benim profilim hala acık ve oradan arkadaslık teklif ediyorum. hesap bılgılerım https://www.facebook.com/alsat.kg.75 alsat.kg arattıgınızda da cıkar

  • Merhaba,
   Hesabıza baktım, hem sayfa hem profil görünüyor. Sayfanızı şu an 1232 kişi takip ediyor görünüyor.
   Kullanıcılar sayfayı beğendiğinde otomatik olarak takip ediyorlar ama isteyen sadece beğenip takip kaldırabilir. Ya da sadece takip edip beğenmeyi kaldırabilir.
   Profil hesabınız halen aktif olduğu için arkadaşlık gelmesi normal çünkü orada da paylaşımlar görünüyor. Siz kendi kişisel hesabınız ile sayfanın yöneticisi olup daha sonra diğer profili kapatabilirsiniz. Her sayfanın mutlaka bir yöneticisi olmalı.

 41. Hanife hanım merhaba,
  info@……..com gibi bir mail adresine kurumsal facebook ve instagram sayfası açmak istiyorum. 1-Bunun için önce kişisel facebook sayfası mı açmam gerekiyor. 2-facebook ve instagram hesaplarımı mailimle nasıl senkronize edebilirim. Çünkü mail adresim kabul edilmiyor. Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler

 42. Hanife Hanim,
  Yillardir elimdizde bulunan kusur domainimizi websitesine cevirme surecimiz bitmek uzere , bu sitelerin google da yukselmesi hedefimiz icin acaba facebook da neler yapabiliriz . Tavsiyeleriniz nedir ? HC

  • Merhaba Hakan Bey,
   Domainlerinizin uzun zamandır elinizde olması domain değeri açısından olumlu.
   Hangi konuda web sitesi yaptığınız önemli. web siteniz hazır olduktan sonra konusu ile ilgili olan tüm sosyal mecralarda kurumsal sayfa oluşturup belirli periyodlarda ve uygun formatta içerikler ile beslemelisiniz. Facebook sayfasının konunuz için uygun olduğunu düşünüyorsanız, o zaman sayfayı her detayı ile hazırladıktan sonra reklam verebilirsiniz. Etkileşim saylayacak içerikler eklediğiniz zaman daha hızlı yükselirsiniz.
   Önemli olan her sosyal mecranın kendi dinamiklerine uygun içerik paylaşımları yapıp, buralardan web sitenize link sağlayarak organik bir akış sağlamanız.
   Domainlerinizi ve web sitesi hedeflerinizin detayını bilmediğim için özet geçmeye çalıştım. Detaylı bilgi isterseniz sorabilirsiniz.
   Kolay gelsin, başarılar dilerim.

 43. mrb facebookda grup yoneticsini reklam yaptirmak istedigimizde biz user uyelerden reklam ucreti almak yasal mi degil mi birde grubu kurumsal olursa ucret talep edebilirmi

 44. Merhaba. Şahsıma ait Facebook hesabımdan destek ve tanıtım amacıyla dahil olduğum bir edebiyat grubu için sayfa açmıştım. Zamanla grubumuz büyüdü, etkinliklerimiz ve paylaşımlarımız çoğaldı, dolayısıyla bu sayfayı kendi profilimden ayırıp ayrı bir hesap olarak işletmek istiyoruz. Ancak bunu yaparken bugüne kadar olan bütün bilgilerimiz de kaybolmasın istiyoruz. Şu anda sayfayı ben ve bir arkadaşım yönetiyor, iki de editörümüz var ancak herhangi bir nedenden dolayı benim başıma bir şey gelirse, hesabım giderse diye bu işlemi yapmamız lazım. Ayrıca bana bağlı bir sayfa olduğundan grup üyelerimin arkadaşlarını sayfaya davet edemiyorum, sadece benimkiler görünüyor. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz