Müzisyen, aktör ve filmler için besteler yapan başarılı bir sanatçı, Thomas Alan Waits.

Gary Graff’ın deyişiyle sesi, ‘bir fıçı burbonda ıslatıldıktan sonra beş ay tütsülenmiş ve ardından da bir arabanın altında çiğnenmiş’ gibidir. Çıkardığı kendine özgü hırıltılı sesler, kıvrak zekası, deneyselliğe olan meyili; blues, caz ve vodvil gibi rock öncesi türlere sevgisi ile Tom Waits, müzik adına sıradışı bir kişilik oluşturmaktadır.

Müziğe olan merakı daha küçük bir çocukken komşularının piyanosu ile başlamış, o dönemlerde yaşıtları Beach Boys dinlerken, Tom Waits; Bing Crosby, Cole Porter ve Bob Dylan dinliyordu. Gece yatarken aklına şarkı sözleri gelir diye, başucunda hep bir kağıt kalem bulunduruyordu.

San Diago’daki Napoleone’s Pizza House’da pizza ve  Los Angeles’taki Heritage adlı bir clubda bodyguard’lık yaptı. Club’da çalışırken, barın etrafında oturan insanların konuşmalarını not alarak bir parça ortaya çıkardı.  “İnsanların konuşmalarını bir araya getirdiğimde orada bir şeylerin gizlendiğini farkına vardım” diyor Waits.

Tom Waits, Troubadour’da çalarken bir gece Frank Zappa’nın da menajerliğini yapmış olan Herb Cohen keşfetti. 1972 yılında Cohen ve Waits; “The Early Years” ve “The Early Years, Vol. 2” adındaki iki albümün de piyasaya çıkacağı kontratı imzaladılar.

Asylum Records etiketli “Closing Time” albümü çok satmadı, fakat sanatçının müzikal anlayışını yansıtıyordu ve müzik eleştirmenleri tarafından başarılı bulundu.

Mothers’la birlikte katıldıkları turnede izleyiciler tarafından hakarete uğrayan Waits, Los Angeles’a geri döndü ve burada yine eleştirmenlerin başarılı bulduğu fakat hiç kimsenin almak için yanaşmadığı ikinci albümü “The Heart Of Saturday Night”ı kaydetti. Gün geçtikçe Waits’in parçalarına canlılık yerleşiyordu.

Sanatçı canlı performanslarını kaydettiği fakat eleştirmenlerin de dinleyicilerin de beğenmediği albüm “Nightwalks At The Diner” piyasaya çıktı. 1976 yılında Waits  turne için yollara düştü, burada daha düşmanca tavırlar sergileyen sarhoş ve saldırgan kalabalığın tepkisiyle karşılaştı.

Waits, Avrupa’da verdiği konserlerden sonra Londra’ya döndü. “Small Chage” albümünü hazırladı, ve bu albümü ile yine kendini kanıtladı, eleştirmenlerden; şarkı sözü yazarlığı ve bestecilik anlamında tam not aldı. Albümündeki aşırı duyarlılık, hassasiyet ve mistik hava çok beğenildi.

Yoğun sigara ve viski tüketimi, Waits’in sesinde farkedilir bir değişime neden oldu.

1977 yılında “Foreign Affairs” ardından, 1978 yılında “Blue Valentine” albümlerini çıkardı.

1978 yılı Waits için yeni bir başlangıç oldu. Sylvester Stolone ile birlikte “Paradise Alley” de rol aldı ve bu oyunculuk deneyimi ile birlikte filmlere beste yapmaya başladı.

1980 yılında “Heart Attack And Wine” isimli albümünü hazırladı.  1982 yılında, “One From The Heart” filmi için hazırladığı soundtrack ile Oscar kazandı. Ayrıca bu film sayasinde Kathleen Brennan ile tanıştı.

1986 yılında Chicago’daki Steppenwolf Theatre’da sergilenen ve 1987 yılında bir albüm olarak piyasaya çıkan “Frank’s Wild Years” da Kathleen ve Tom birlikte çalıştı.

Island Records’la 1983 yılında anlaşma imzalayarak, “Swordfishtrombones”  albümünü piyasaya çıkardı, bu albümünde farklı kayıt teknikleri ve soundlar kullandı.

Yine 1983 yılında Coppola’nın bir filmi olan Rumble Fish’de ve The Outsiders’da; 1984 yılında ise The Cotton Club’da rol aldı.

Waits, 1985 yılında “Rain Dogs” adlı albümünü piyasaya çıkardı.
1986 yılında, yönetmen Jim Jarmusch’la birlikte ilk kez “Down By Law”da birlikte çalışma fırsatı buldu.

Waits ve Jarmusch, sadece oturup Lee Marvin filmleri seyretmek amacını güden, The Sons Of Lee Marvin isimli grubu kurdu.

1987 yılında, Candy Mountain ve Ironweed filmlerinde rol aldı. Waits 1988 yılında ise, konserlerinden birini baz aldığı film ve soundtrack çalışması olan “Big Time”ı piyasaya sürdü.

Tom Waits, 1989 yılında Bearskin: An Urban Fairstyle, Cold Feet ve Wait Until Spring, 1991 yılında ise, Queens’ Logic, The Fisher King, ve At Play in the Fields of the Lord filmlerinde yer aldı.

1992 yılında Night On Earth filminde yer alan sanatçı, “Bone Machine” albümünü piyasaya sürdü ve 1992 yılında düzenlenen Grammy’lerde En İyi Alternatif Müzik albümü ödülünü aldı.

Sanatçı, Almanya’daki Thalia Theatre’da yönetmen olan Robert Wilson ile de çalışma fırsatı buldu. William S. Burroughs opera metinlerini yazıyor, Waits metinlerin bestelerini yapıyor ve Wilson’da ortaya çıkan çalışmanın yönetmenliğini yapıyordu. Üçlü, 1993 yılında albüm olarak da piyasaya çıkan “The Black Rider”ı ortaya çıkardı.

Yaklaşık 5 yıllık bir aradan sonra Waits, 1998 yılında Island Records’tan çıkmış önceki çalışmalarının bir toplaması olan “Beautiful Maladies”i piyasaya çıkardı.

1999 yılında “Mule Variations” albümü ile müzik piyasasına döndü. 2002 yılında Alice ve Blood Money isimli iki albümü yayınladı.

Real Gone albümü 2004 yılında son stüdyo albümü olarak raflarda yerini buldu.

2006 yılında, üç Cd’den oluşan, 37 şarkının yer aldığı Orphans: Brawlers, Bawlers & Bastards‘ı piyasaya sürdü.

Tom Waits’in parçalarında atmosfer genellikle yıpranmış, tuhaf karakterler ve mekanlardan oluşur. Geleneksel yapılara uyan parçaları da vardır. Bruce Springsteen tarafından yorumlanan Jersey Girl ve Rod Stewart’ın yorumladığı Downtown Train adlı parçaları, kendi de söylediği halde adı geçen şarkıcılarla anılmaktadır. Albümleri çoğunlukla kendi ülkesi (A.B. D) dışındaki ülkelerde daha üstün ticari başarılar elde etti.

Benim uzun zamandır bıkmadan dinlediğim şarkı Dead And Lovely

 Dead And Lovely

She was a middle class girl
She was in over her head
She thought she would
Stand up in the deep end

He had a bullet proof smile
He had money to burn
She thought she had the moon
In her pocket

But now she’s dead
She’s so dead
Forever dead and lovely now

I’ve always been told to
Remember this…
Don’t let a fool kiss you
Never marry for love

He was hard to impress
He knew everyone’s secrets
He wore her on his arm
Just like jewelry

He never gave but he got
He kept her on a leash
He’s not the kind of wheel
You fall asleep at

But now she’s dead
Forever dead
Forever dead and lovely now

Come closer, look deeper
You’ve fallen fast
Just like a plane on a
Stormy sea

She made up someone to be
She made up somewhere to be from
This is one business in the
World where that’s no
Problem at all

Everything that is left
They will only plow under
Soon every one you know
Will be gone

And now she’s dead
Forever dead
Forever dead and lovely now

Now she’s dead
Forever dead
Forever dead and lovely now

I’ve always been told to
Remember this…
Don’t let a kiss fool you
Never marry for love

Everything has its price [2x]
What’s more romantic
Then dying in the moonlight?

Now they’re all watching the sea
What’s lost can never be broken
Her roots were sweet
But they were so shallow

And now she’s dead
Forever dead
Forever dead and lovely now

And now she’s dead
Forever dead
And she’s so dead and lovely now

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz