Takipçilerinizi ya da fanlarınızı ödeme yapan müşterilere dönüştürmek ister misiniz?

Sosyal aktiviteleriniz etkili yürüyor mu?

Sosyal Medya güncellemelerinizin satışa dönüşmesi için 5 basit yol.

Bazı sosyal medya aktiviteleri diğerlerinden daha çok satışa doğru yönlendirir. Ve bunu sosyal medya ruhundan çıkmadan yapar.

 

1. Aksiyon için Davet Edin.

Takipçileriniz ya da fanlarınız sosyal medya sayfalarınızı çeşitli nedenlerle ziyaret ediyor, fakat genel olarak, ya birşey yapmak için ya da birşey öğrenmek için geliyorlar.

Bazı insanlar şirketiniz hakkındaki bilgileri araştırıyor, bazıları ürün veya servis detaylarını araştırıyor, bazıları özel indirim veya kuponlara ulaşmak istiyor, bazıları devam eden bir yarışma olup olmadığına bakıyor ve bazıları ise deneyimsel bilgilere ya da nasıl yapılır bilgilerine ulaşmak istiyor.

Eğer onlara istediklerini veremezseniz tekrar dönmezler. Onlara istediklerini vermek ve sizin istediğinizi (Satış) vermek için durum güncellemeleri yapın. İnsanları hareketlendirmek için bazı paylaşımlar yapın; “Facebook takipçilerine özel kupon kazanmak için tıklayınız…” , ” kazanmak için…”

Fakat 70-20-10 kuralına göre hareket etmelisiniz. Yani  Sayfa içeriğinizin %70 i takipçilerinize ilgili ve değerli veriler sunmalı, %20 si başka kişilerden gelen bilgiler olmalı ve %10 u ise promosyon içermeli.

Kitleniz sosyal medya üzerinden sizinle iletişim kurmak istediklerinde, onların aradıklarını sizin verebileceğiniz imajını oluşturmalısınız.

 

2. Hızlı ve Kişiye Özel İmajı Verin.

Pek çok sosyal medya platformunun kullanım raporlarına göre; müşteri, takipçi ya da fanlarınızın dikkatini çekebilmek için çok kısıtlı miktarda bir zamanınız var. Eğer kendilerini harekete geçmeleri için zorlayacak olan güncellemeleri görürlerse kazandınız demektir.

“Kısa bir süre için” “ilk siz sahip olun” gibi kelimeleri kullanmak ziyaretçilerinizin dikkatini çekecektir.

Ayrıca daha sonra almak yerine şu an almaları ya da rezerve etmeleri için ziyaretçilerinizi teşvik edebilirsiniz. İşinizin tarzına göre, nakliye ücretlerinden feragat etmek, hizmetinizi bir hafta extradan vermek, ya da bir alana bir bedava gibi özel kampanyalar yapabilirsiniz. İdeal olanı, farklı networklere, farklı zamanlarda uygun tekliflerde bulunun.

Örneğin; “bu tweeti retweet eden 10 kişi bir sonraki alışverişlerinden %10 indirim kazanacak.”  Ya da Facebook üzerinde; “Bu iletiyi facebook üzerinde paylaşan ilk 10 kişi 50TL lik alışverişinde 25TL kazanacak.” Örnekler bu şekilde devam edebilir.

 

3:Takipçilere Özel Teklif ve Kampanyalar Sunun.

Bu öneri bir önceki ile benzer nitelikte olmasına rağmen şöyle bir farklılığı var. Yaptığınız kampanya ya da indirimin sadece özel bir grup fan ya da takipçi için olduğunu iyi anlatmalısınız.

Takipçileriniz arttıkça farklı özelliklerdeki gruplar için özel teklifler hazırlamalısınız.

Örneğin yemek tarifleri ile ilgili bir facebook sayfası takipçilerine özel tarifler hazırlayabilir. Periyodik olarak özel tarifler vermek, takipçilerin tekrar tekrar gelmesini sağlamak için harika bir taktiktir. Her iş modeli bunu istemez mi?

 

4: Paylaşılmasını Sağlayın.

Takipçilerinize bir iletiyi, retweet et, paylaş ya da pin’le  demek size hiç zor gelmesin. İdeal olanı; siz öyle güzel bir ileti paylaşın ki takipçileriniz kendiliğinden bunu paylaşmak istesinler. Sadece bazen küçük dürtmeler gerekebilir.

Eğer facebook üzerinde bir içerik güncellemesi yaptı iseniz, takipçilerinizin bu içeriği paylaşırlarsa, extra şans kazanacaklarını bilmelerini sağlayabilirsiniz.

Avize kazanmaları için takipçilerine bir şans veren bir pinterest teklif örneği;

repin-national-builder-supply

 

Eğer takipçilerinizin içeriklerinize tepki vermelerini isterseniz onlar daha çok istekli olacaklardır.

 

5: Bütün Sosyal Medya Hesaplarınızı Güncel Tutun.

Potansiyel müşterileriniz sizin farklı sosyal medya hesaplarınıza girdiklerinde, sizin işiniz ya da markanız hakkında bilgiye sahip olurlar. En azından, sizin sosyal medya profillerinize girerler  (Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn, etc.), bu durumda her bilginin güncel olduğundan emin olmalısınız, çünkü sosyal medya hesapları dinamiklerini ve bazı detaylarını zamanla değiştirebilirler.

Örneğin, 2013 başlarında facebook sayfalarında dikkati daha çok çekip aksiyon alınmasını sağlamak için, cover photo alanını değiştirdi, fakat pek çok firma bu boş alanı farkedip doldurmadı.

Öneri; Facebook cover photo alanını güncel kampanyalarınız ve indirimleriniz için özel olarak değiştirebilirsiniz. “Bu haftaya özel %40 indirim”  “yeni e-dergimizi buradan indirebilirsiniz” “yeni uygulamamıza buradan ulaşabilirsiniz” vs.

Canbebe Facebook hesabında  “Merak Ediyorum” uygulamasının tanıtımını yapmış.

canbebe-merakediyorum-facebook

 

Sosyal medya kitlenizin sizin hakkınızda ihtiyacı olan bilgiyi güncel olarak sağlamayı asla unutmayın, siz de sürekli takipte kalın.

Bahsettiğimiz bazı temel yolları uygulayarak başarılı bir strateji ile kendi işinizi sosyal medya üzerinden etkin şekilde yürütebilirsiniz. Startejik planlamanızı yaparak etkin bir çalışma yürütebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın

 

 

6 YORUMLAR

  1. Facebook uzerinden urun satmak istiyorum.ama ilk olarak nasil baslamam gerektigini bilmiyorum.nirmal bir sekilde facebook acarak utunlerimi ordan pazarlayacak miyim.yoksa benim bilmedigim cok daha fazla prosedurler var mi .yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkuurler:-)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz