Dahi insanları hepimiz biliyoruz. Tarihe ismini altın harfle ile yazdıran bilim insanları; Thomas Edison, Galileo Galilei, Aristoteles, Arşimet, Stephen Hawking, Albert Einstein, Charles Darwin,Newton, Descartes, Hippokrates, Konfüçyüs, İbn Sina, ve daha pek çok bilim insanı. Kullanabilecekleri sınırsız zamanları varmış gibi, hayatın kolay görünmesini sağlıyorlar.

Zaman, muhteşem bir eşitleyicidir. Gün içinde herkesin eşit miktarda zamanı vardır. Thomas Edison’un söylediği gibi; “Zaman her insanın gerçekten sahip olduğu tek sermayedir ve kaybetmeyi göze alamaz.” Bu sözler gerçekten önemli. Para, sağlık, görüntü, hepsi gelir ve gider, fakat zaman bir kere giderse, bu artık son olur.

Peki bu kadar değerli bir kaynağı nasıl kullanabiliriz?

Dahi insanların davranışları incelendiğinde bazı belirgin ayrıntılar dikkat çekiyor.

1. “Tek dokunuş” kuralı vardır

Onların sonu gelmeyen emailleri ya da dönülmesi gereken telefon aramaları yoktur. Bir mesaj geldiğinde 3 şeyden biri olur.

  1. O an ve orada kendisi tarafından çözümlenecek kadar önemlidir.
  2. Önemli bir mesajdır, fakat kendisinin ilgilenmesini gerektirecek kadar önemli değildir. Bu tarz işler tamamlaması üzere başkasına yönlendirilebilir.
  3. Mesaj önemli değildir ya da reklamdır ve hemen silinebilir.

Elbette bu üç duruma tam uymayan gri bölgelerde olan durumlarda vardır. Fakat yaratıcı ve üretken insanlar aksiyon planına karar vermek için çok az zaman harcarlar.

2. “Hayır” Derler

Hayır derler, ve bunu demek istemişlerdir. Dahi insanlar neye ve kime emanet edeceği konusunda oldukça titizdirler. Bir kere emanet ettiler mi, artık hep onlar aracılığı ile görürler. Onlara göre hayır’ın anlamı hayır’dır; tartışma yok, kararsızlık yok. Zamanın değerinin farkındadırlar. Dahi insanlar, her talebi karşılamanın mümkün olmadığını bilirler. Sonuçta onlar da birer insan, zamanı iyi kullanmak için önceliklendirme yaparlar.

3. “Multi task” Değiller

Dahi insanlar,  aynı anda dört işi yaparlarmış gibi bir düşünceye sahibiz. Aynı anda telefonda, emaillerine cevap veriyor, raporların üzerinden geçiyor, çocuğunun doğum günü partisini organize ediyor. Aslında gerçek anlamda bir Dahi bu değildir. Bütün bu işler aynı anda iyi yapılamaz ve gereken ilgi gösterilemez.

Bu çalışma modeli, tekrar geri dönüp işleri yeniden kontrol etmeye neden olur, çünkü ilk defasında yeterince ilgi gösterilememiştir. Bu da gösteriyor ki multi task çalışmak, verimliliği düşürür. Aynı anda bir iş ile ilgilenip, odaklanıp, tamamlanmasını gözleyebilirsiniz.

Bu bilgileri günlük yaşamda kullanmak, zaman kazanmanızı sağlayacak. Daha fazla zamana sahip olmanın getireceği pozitif etki tahmin ettiğinizden daha fazla olacak. Daha fazla zaman, dinlenmek ve rahatlamak için daha fazla fırsat demektir ki bu da aşırı stresi azaltır.

Şimdi bir bilgilerden birini seçin. Dene, öğren, yaşa ve yenisini ekle. Kaybedecek bir şeyiniz yok, kazanmak için zamanınız var artık.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz