Eskiden gün yapardık. Altın günleri ile hem birikim yapar hem de arkadaşlarımızla görüşüp muhabbet eder, kalori toplardık. 🙂

Malum hepimiz çalışıyoruz, ev ile iş arasında koşuştururken gün yapmaya çok zaman kalmıyor. Bu durum aslında yalnızca büyük şehirlerde olanlar için geçerli diyebiliriz. Evden erken saatlerde çıkıp işe yetişip, tüm gün çalışıp, yorulup sonra eve gelince yemek, ev işleri ilgi bekleyen aile bireyleri olunca bir rutine bağlanıyor hayat. Hafta sonu keza aynı şekilde yoğun geçebiliyor. Gezseniz bile yorgunluk gitmiyor galiba. Herkesten aynı şeyi duyuyorum.

Dolayısı ile daha kendine bile kaliteli vakit ayıramayan çalışan kadınlar, bırakın gün yapmayı gezmeye bile doğru zaman ayıramıyor.

Üstelik gün yapmak demek en az 5 çeşit hamur işi, salata, kurabiye yapmak demek, tüm evi baştan sona temizlemek demek, ikram ağırlama sohbet derken herkes gidince, muhabbet etmiş olmanın verdiği keyif ile birlikte yine yorgun olmak demek.

Bir ara arkadaşlar ile buluşmadan sadece hesaptan transfer yaparak gün yapalım dedik. Güzel oldu. Her ay birinde birikiyor para, ya da altın. ama bu yöntem de “Altın günü” konseptine aykırı 🙂 Çok yapay geldi.

Bankada Altın Hesabı Açmak

Sonra daha kestirme yöntemler denedim. Bankamda altın hesabı açtım. Hatta kredi kartıma talimat verdim ve her ay kredi kartımdan belirlediğim oranda çekip altın hesabıma yatırıyor. Nasıl rahatlık böyle. Zaten harcama yapıp extredeki tutarı ödüyorum, birikim de arada kaynıyor 😉

Diğer bankamda açtığım altın hesabı , kendi isteğime biriktiriyor, istediğim zamanlarda para aktarıyorum. Böylelikle hem kendi kendime gün yapmış oluyorum hem de her durumda birikimimi harcamıyorum.

Tabi bu yöntemde önemli olan istikrar. Düzenli biriktirmeye kendinizi şartlandırmalısınız. Aksi halde, başlarsınız ama birikim hesabına para aktarmazsanız anlamı olmaz. Kendinizi zorunlu hissedip sanki gün yapar gibi atmalısınız parayı hesaba.

Sonuç olarak hepimiz birikim yapmak istiyoruz, bunun için alternatif yolları deneyip sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Günümüz koşullarında aklımızı çelen, alışveriş çılgınlığı furyasına kapılıp gidersek geçmiş olsun. Neresinden dönersek kardır 🙂

Altın hesabı olayını çok sevdim ben. Hem pratik hem de güvenli. Pratik çünkü bankamın mobil uygulamasından istediğim zaman para aktarabiliyorum, güvenli çünkü çalınma derdi yok.

Ben arkadaşlarıma öneriyorum, sizleri de unutmayayım dedim 😉

Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz