Son zamanlarda İnternetin öneminin artmasıyla birlikte web sitelerinin de önemi artmıştır. Her gün binlerce site İnternet Aleminde yerini almakta ve rekabet artmaktadır.
Buna paralel olarak, Şirketlerin birbirleriyle rekabet etmesi ve İnternet Aleminde yerini alması için Şirket Web Sitelerinin öneminden bahsetmek gerekiyor.

SEO

“Nedir bu SEO?” dediğinizi duyar gibiyim. Ya da aranızda bu kelimeye aşina olanlarınız da vardır. SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu şeklindedir. En basit tanımıyla SEO; Doğal yollarla web popülerliğine ulaşma sanatıdır.
Peki Web Popülerliği nedir? Bize ne sağlar?


Web Popülerliğini İnternet Aleminde meşhur olmak, gündemde olmak şekliyle ifade edebiliriz. SEO’nun en temel amacı Google Arama Motorunda üst sıralara yerleşmektir. Google Arama Motorunda üst sıralarda yer alıyor olmak; En iyi ve en etkili reklam türüdür.
SEO çalışması neden önemlidir?
SEO açısından iyi kurgulanmış Web Siteleri Google’da üst sıralarda yer alacağı için rakiplerin de önüne geçme şansını elde eder. Böylelikle kullanıcılar belirli kelimeleri Google Arama Motorunda aradığında, firmanızın ilk sayfada hatta ilk sıralarda çıkması, kullanıcının ilk olarak sizin Web Sayfanızı inceleme şansını size sağlar. Böylelikle hem web sitenize gelen trafiği (hit) arttırır hem de çok fazla kişiye hitap etmiş olursunuz. Herkes sizden haberdar olmuş olur. Sürekli doğal hit alan siteler Google tarafından çok sevilir.
Google Arama Motorunda üst sıralarda çıkmak için neler yapmalıyız?


– İlk kuralımız kesinlikle özgünlüktür! Yani yayınladığınız içeriği ilk kez siz yayınlıyor olmalısınız. Duplicate Content (Kopyalanmış İçerik)adını verdiğimiz bir yerlerden kopyalanmış içerikler olmamalıdır!
– Web sitemiz yapı olarak kesinlikle kusursuz olmalıdır!
– Belirli anahtar kelimeler üzerinde çalışma yapılmalıdır. Anahtar kelime sayısı abartılmamalıdır!
– Anahtar kelimelerimiz için Site içi link çalışması yapılmalıdır.
– Google Resimleri de içeriğine katabildiği için, resimlerde ALT TAG’i kullanılması tavsiye edilir.
– Rakip analizi yapılmalıdır. Rekabet içerisinde olduğunuz firmaların hangi kelimelerde Google Arama Motorlarında çıktığı, hangi sıralamalarda yer aldığını bilmek yol gösterici olur.
Ayrıca bir konuda bilgilendirme yapmakta fayda görüyorum. Sektörde yeni bir akım ve gelir kaynağı olduğu için sizlere “Google’da 1. sıra garanti” tarzı ifadelerle gelen kişilere kesinlikle itibar etmeyin.
Google der ki: “Google doğal arama sonuçlarında yani sayfanın sol tarafında kalan ücretsiz doğal arama sonucunda hiç kimse size birinci sayfa ve ilk sırada çıkma konusunda garanti veremez.” Üstelik rekabetin çok fazla olduğu yoğun kelimelerde doğal arama sonuçlarında Google’da ilk sırada çıkmayı bırakın, ilk birkaç sayfada görüntülenmekte zordur. Ciddi çalışmalar yapmayı gerektirir.
Özetle sizlere aktardığım bu bilgiler neticesinde SEO’nun önemini kısaca anlatmaya çalıştım. Sitenizde iyi kurgulanmış bir altyapı ve düzenli bir SEO çalışması ile kısa sürelerde ilk sayfa ve sıralarda çıkmanız olasıdır. Bu konuda profesyonel çalışmalar yapan firmalardan destek almanız, doğru bir SEO çalışması ile başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Önceki İçerikInternette Etkin Olmanın Sosyal Medya Ayağı
Sonraki İçerikHayat iste…
Hanife Erciyas Çilingiroğlu
Hanife Çilingiroğlu / Pazarlama Müdürü Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya’dan geldi İstanbul’a... Hayata dair teorileri var... Seviyor, çalışıyor ve yaşıyor, bazen en çok çalışıyor... İnternet üzerine yeni teknolojileri takip ediyor, hem kurumsal hem bireysel için “nette bilinçli sosyallik” üzerine saatlerce konuşabilir... En çok gülümse(t)meyi sever, bilir ki çoğu zaman bir tebessüm hayat kurtarır... Bitki çayları var bir de, asla vazgeçemez.. Hatta son gözdesi; “ballı, tarçınlı ve sütlü yeşilçay” şiddetle tavsiye olunur...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz