Her insan gibi sıradansın!” demişti Yüksekbilinç, hatırladın mı? 300 defa denenip başarılamamış ve bu yüzden kolaylıklar listesinde adı geçen bir işi 301. defa denemeye kalkmaz kimse; ama birinci de başarılamamış ve bu yüzden kolaylar listesinde ismi geçen bir işi yüz milyonlarca insan denemeye kalkar ve hiç birisi de yapamaz. Kimse düşünmez ya da hesap etmez ki birinci seferde yapılan o iş belki de tesadüfen yapılmış ve bir daha da asla yapılamayacaktır.

Hadi diyelim ki yanıldık, o bahsi geçen kolay işi her deneyen yapıyor, o zaman sıradan olmayacak mı bu işi her yapan? Neden bütün binalar dikdörtgen zannediyorsun? duyduğun kötü bir örneği, yüzlerce iyi örnekten daha ciddiye almıyor musun?

Eminim çok az uyuduğu için ölen birini duysan, çok az uyuyup devrimler yapan binlerce kişiden daha ciddiye alırdın.

Bilmiyorsun ki bu, Alçakbiliç’in senin üzerinde oynadığı o büyük oyundur. “Einstain günde en az 12 saat uyuyormuş.. Koca Einstein bu, bir bildiği vardır herhalde!” dedikten sonra, “Demek ki çok uyumak beyni açıyor!” sonucunu çıkarmak başka neyle izah edilebilir?

Abraham Lincoln’ün meşhur başarı hikayesini mutlaka duymuşsundur. Defalarca başarısız olmuş; fakat yılmamış, 52 yaşında ABD başkanı olmuştu! Bugün milyonlarca insan zor zamanlarında onun bu örnek azminden ilham alarak ayakta duruyor. Peki hiç düşündün mü? Acaba Linkoln 51 yaşında ölseydi onun azmini ciddiye alan olur muydu şimdi? Hatta “Çok çalışmakla da bir şey olmuyor, Linkoln hayatı boyunca çalıştı da ne oldu? diyerek çalışanların enerjisini bile alır götürürdü, bir çok işe yaramaz sıradan insan.. Sıradansın işte, kravat taktığında suratını asacak kadar sıradan.

Erdal Demirkıran’ın “Sadece aptallar 8 saat uyur” adlı kitabından alıntıdır.

Kitabı okumanızı önemle tavsiye ederim, uyku, önyargı, hayata dair kalıplaşmış fikirler üzerine kurgulanmış güzel bir kitap..

Hadi bakalım günaydın diyorum öyleyse 🙂

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz