“Yaşamımı yeniden yaşamak zorunda kalsaydım, en az haftada bir kez biraz müzik dinlemek ve biraz şiir okumak için kural koyardım; çünkü belki beynimin şimdi körlenmiş olan kısmı böylece kullanıma hazır aktif kalabilecekti.”

Charles Darwin

Müzik bizi neden harekete geçirir? Müzik bir iyileştirme olabilir mi?

Bebekler dünyaya müziğe duyarlı olarak gelir. Dört aylık bir bebek sevmediği müziğe öfkelenmeye ve sevdiği melodilere de eşlik etmeye başlar.Yaşadığımız kültür küçük yaşlardan itibaren bizim müzik kapasitemizi şekillendirir.

Müzik güçlüdür.

Belirli müzik türleri ile, beyin fonksiyonumuz, hafızamızı ve duygularımızı geliştirir. İnsan beyni iki yarım küreden oluşmuştur. Müzik yapmak ve dinlemek için iki taraftan da yardım alınır, müzik aslında birçok fonksiyonun karşılıklı etkileşimidir. Bu sebeple de, Müzik tedavi eder, beyin fonksiyonlarının kapasitesinin genişlemesine yardımcı olur. Müzik beynin tümünü birleştirir.

Beynin sol tarafı hem müzik hem kelimelerdeki değişimi işitmekte daha iyidir. Sol taraf gelen verileri analiz eder. Beynin sağ tarafı ise müziği tek parça halin getirir.

 

Müzik duyguları harekete geçiren önemli bir güçtür. 

Sizin için özel olan bir şarkıyı evlilik yıldönümünüzde duymak, hem duygusal bağlantı kurmanıza hem de sevinç gözyaşlarınıza neden olabilir. Ancak aynı şarkıyı boşanmanızdan bir süre sonra  duymak, hüzün gözyaşılarınıza ve unutma isteğinize neden olabilir.

Şarkı söylemenin tedavi edici özellikleri var.

Akciğerleri genişletir, vücuda oksijen akışını çoğaltır.Yaşamın ritmini uyarır. Müzik  ve şarkı söylemek, zeka, yaratıcılık, duygu ve hafıza ile direk bağlantılıdır. Şarkının bir tonuna bir bilgi koyduğunuz zaman o şarkıyı her dinlediğiniz zaman mutlaka o bilgiyi hatırlarsınız.

Okulöncesi ve anaokulu öğretmenleri öğrenmeyi geliştiren şarkı söylemeyi kullanır. Orduda yürürken şarkı söylenir. Bir grup olarak şarkı söylemek, morali yükseltir ve enerji verir.

Sesiniz güzel olmasa dahi, şarkı mırıldanmak da mizaç ve hafızada pozitif bir farklılık yaratır. Mozart beste yaparken mırıldanırdı. Çocuklar mutluyken mırıldanırlar. Yetişkinler akıllarını açan, duygularını uyandıran notaları mırıldanır. Gün boyunca mırıldanın ve buna odaklanın, ses beyninizi aktive ettiğinde, kendinizi daha canı hissedeceksiniz ve beyniniz  ana daha çok konsantre olacak.

Bir enstrüman çalmayı öğrenin.

Müzik aleti çalmayı öğrenmek, beyin fonksiyonunu geliştirir. Müzik nasıl düşündüğümüzü, sebep bulduğumuzu ve yarattığımızı geliştirme kapasitesine sahiptir.  Sosyo ekonomik geçmişi ne olursa olsun müzik yapan öğrenciler müzik ile hiç alakası olmayanlardan standart derslerde daha yüksek not alırlar.  Bu durum hem test sınavlarda hem okuma yeterlilik sınavlarında geçerlidir.

Müzik hassasiyet, duygusallık ve hareket etmemize neden olur. Müzik hem hareket hem de algılama ile ilgilidir.

Müzik tedaviye ne kadar destek olur?

Arka fonda müziğin çalındığı yoğun bakım birimlerindeki hastalarda müziğin çalınmadığı birimlerdeki hastalardan daha düşük dozda ilaç gereksinimi olduğu gözlenmiştir. Hastanelerde prematüre bebekler için yoğun bakım ünitelerinde arka fonda müzik çalınır. Bu müzik bir annenin ninnisi kadar prematüre bebeklerin daha hızlı kilo almalarını sağlar. Alzheimer hastalarının sakinleştirilmesi için müzik kullanılır. Bakım evlerinde özellikle yemek ve dinlenme vakitlerinde müziğin belli türleri karışıklığı ve rahatsızlığı azaltır ve rahatlatır.

Müzik belli durumlarda kan basıncını düşürür ve kalp yolu ile oksijen tüketimini artırır.  Beyin travmaları, yaralanmaları olan hastalara ilave tedavi olarak müzik tedavisi kullanılır.

Tercih Ettiğimiz Müzik Türü Önemli.

Hafıza oyunu oynayan bir grup öğrencinin çeşitli müzik türleri eşliğindeki tavırları incelendiğinde; Mozart’ı dinlerken ellerinden geleni yaptıkları sonucuna varıldı, bu grup hiç bir şey dinlemeyenlerden daha iyi olduğu ve  Heavy Müzik ve Rap müzik dinleyenlerin 3 gruptan en kötüsü olduğu sonucuna varıldı.

Tedavi edici olabilecek müzik bazı müzik önerileri;

Don Campbell – The Mozart Effect

Michael Hoppe –  Solace – Beloved

David Lanz – Beloved

Vaughan Williams – The Lark Ascending

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz