Türkiye’de ilk defa bir teknik lisede “gerçek” ve “piyasa geçerliliği olan” yazılım eğitimi başlıyor. Uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilecek eğitimi alan öğrenciler, tüm dünyada geçerliliği olan ‘Uzman Yazılımcı’ serfitikasına sahip olabilecek; öğrenciyken çalışıp, para da kazanabilecek. Becerisini kanıtlayanlar iş aramayacak; okul bitmeden iş sahibi olacak.

TEOG sonrası lise tercihlerinin gündemde olduğu şu günlerde, veli tercihlerini etkileyecek çok önemli bir gelişme: İstanbul Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yazılım eğitimlerini meslek profesyonellerine emanet ediyor. Projenin ortakları arasında Acerpro da yer alıyor.

Acerpro desteğiyle Microsoft Imagine Academy üyesi olan okulda piyasa değeri binlerce lira olan sertifika sınavları,eğitim müfredatları ve Microsoft Lisansları öğrencilere ücretsiz veriliyor. Microsoft teknolojilerinin kullanılacağı eğitim, şu an için yazılımı kapsıyor. İlerleyen aşamalarda oyun kodlama, animasyon, mobil uygulama kodlama, tasarım, sosyal medya, dijital pazarlama konularının yanı sıra IOT (Internet Of Things) projeleri de eğitim programına dahil edilecek. Öğrenciler eğitimler sonrası Microsoft tarafından düzenlenen  sınavlara ücretsiz olarak girerek ‘Microsoft Yazılım Sertifikaları’ alabilecek.

Eğitimin uygulama sahasında Acerpro yer alacak

Yazılım Sertifikalarını almaya hak kazanan öğrenciler, Acerpro Bilişim Atölyesi’nde gerçek yazılım projelerinde çalışabilecek. Bu çalışmalardan para da kazanabilecekler. Okul bittiğinde de projeler yapmış, deneyim sahibi, yazılım projeleri geliştirmiş, uzman yazılımcılar olarak mezun olacaklar. Bir çok şirketin ihtiyacını karşılayacak, piyasa koşullarına hemen uyum sağlayabilecek yazılım uzmanları olarak görev alabilecekler. Acerpro Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, projede neden yer aldıklarını şöyle açıklıyor: “Bütün sektörlerin ihtiyacı olan, yazılımcı açığını kapatmak ve teknolojik bir akım başlatmak üzere programa katıldık. Tabi daha çok kendi ihtiyacımız için… Arkadaşlarımız mezun olduklarında iş aramalarına gerek kalmadan, deneyimli yazılımcı olarak kolayca istihdam edilecekler.”

Acerpro, hem Türkiye’de hem de İsviçre’de aktif olarak faaliyet gösteren ve önümüzdeki beş sene içerisinde yaklaşık beş farklı ülkede daha hizmet verecek global bir yazılım şirketi. Özellikle finans ve sigorta sektörüne yönelik geliştirdiği dijital platformlar ile, sektöre teknolojik dönüşüm sağlıyor.

Öğrencilerin tüm eğitim ve sertifika programlarına ücretsiz olarak dahil olabilmeleri için yapmaları gereken TEOG tercihlerinde Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih ederek kayıt olmaları. Tercih etmeyi düşünen öğrenciler ayrıca “bilisimakademisi.com” sitesinde yer alan başvuru formunu doldurabilirler.

Detaylı bilgi http://www.mehmetrifatevyapteml.meb.k12.tr ve http://www.bilisimakademisi.com sitelerinden alınabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz