Pazarlama eğilimleri zamanla değişiyor. Çağın getirdiği yenilikler, teknolojinin gelişimi, kişilerin ihtiyaçları ve beklentilerine göre kullanılan pazarlama araçları da değişiyor.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Kitlesel pazarlamanın aktif kullanıldığı dönemler geçmişte kaldı. Müşteriyi iyi tanımanın ve yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini müşteriye özel olacak şekilde kurgulamanın ne kadar önemli olduğunun artık hepimiz farkındayız. Gelişmiş CRM sistemleri sayesinde müşteriyi tanıyarak, stratejiler geliştirmek mümkün. Müşteriyi bu kadar iyi tanıyınca, kişiselleştirilmiş pazarlama uygulamalarını da daha derinlemesine uygulayarak, müşterinin daha uzun süre markaya bağlı kalmasını sağlayacak ve kendini değerli hissettirecek uygulamalar hayata geçecek.

Anlık, Geçici Pazarlama

Son derece hızlı gelişen teknoloji, anlık değişen gündemler, hızlı yaşam şekilleri dolayısı ile bazı ürünler ya da kampanyalar için anlık ve iz bırakmayan pazarlama faaliyetleri de yapılabiliyor. Bu tarz çalışmalar genellikle kısa süreli, daha sonra hatırlanmayan, iz bırakmayan türden faaliyetler oluyor. Snapchat buna örnek olarak verilebilir.

Video Reklamları

Zaten kullanılan bir yöntem olan video reklamcılığı, güncelliğini hiç yitirmediği gibi, her geçen gün daha da yaygınlaşmaya başlıyor. Görsel hafızanın daha etkili olduğunu varsayarsak ve okumak yerine izlemeyi tercih eden bir kitle ile karşı karşıya olduğumuzu düşünürsek, video reklamcılığının etkisinin boyutunu daha iyi anlayabiliriz. Kısa, anlaşılır, dikkat çekici videolar kullanılabilir. Viral videolar da yine başarılı bir kurgu ile yapılırsa, oldukça etkili yöntemlerdir. Youtube, Vimeo, Facebook gibi mecralarda video reklamlar zaten aktif bir şekilde kullanılıyor. Periscope hayatımıza girdikten sonra sosyal medya üzerinden canlı yayın mantığı artık daha yakın hale gelmeye başladı. Facebook canlı yayın uygulaması ile şu an artık yayınlar en çok kullanılan sosyal medya mecrası olan Facebook üzerinden çok kolay bir şekilde yapıldığı gibi, çok ciddi bir kitleye ulaşabiliyor ve anlık etkileşim sağlanabiliyor. Üstelik ücretsiz kullanılabiliyor.

Mobil Uygulamalar

Mobil platformların kullanımı son yıllarda ciddi anlamda artış sağladı. Hızlı yaşam şartları, zamanın iyi kullanılması, daha kolay kullanım, özelleştirilmiş  uygulamalar gibi nedenlerden dolayı web tabanlı platformlar yerine artık mobil platformlar kullanılıyor. Bu nedenle de artık reklam mecrası olarak mobil platformların kullanılması daha efektif olmaya başlıyor. Markaların da bu nedenle web sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri, mobil uygulamalarını hazırlamaları ve yine mobil üzerinden farklı şekillerde son kullanıcılara ulaşması beklenmektedir.

Giyilebilen Teknolojiler

Akıllı telefonlardan sonra bulunan en büyük teknolojik yenilik olarak tanımlanan giyilebilir teknoloji ile yapılabilecekler sınırsız denecek kadar çok. Akıllı saatler, akıllı bileklikler, başa takılan ekranlar, akıllı gözlükler, akıllı giysiler, akıllı takılar ve daha geliştirilmesi beklenen pek çok yeni teknoloji ürünü üzerine konuşuluyor. Pek çok marka için akıllı ürünler ile uyumlu olabilecek pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesi planlanıyor. Şimdiden kendi markanız için düşünmeye başlasanız iyi olur.

Nesnelerin İnterneti

Internet of Things yani nesnelerin interneti kavramı bütün pazarlama trendlerini yeniden yapılandıracak gibi. Nesnelerin interneti, insanlar dışındaki diğer nesnelerin de internete bağlanması olarak düşünülebilir. Evinizdeki cihazların durumlarının kontrolü, tıbbi verilerin takibi, araçların takibi ve yakıt bitmesi ya da kaza anında veri paylaşımı gibi daha pek çok konuda aktif olarak kullanılması planlanıyor. Bu şekilde internetin verileri algılama, toplama, analiz etme ve dağıtma yeteneği gelişecek ve aslında veri olarak çok detaylı bir kaynak internet ortamında oluşmuş olacak. Bu verilen incelemesi, değerlendirilip kullanılması konusunda pazarlama uzmanlarına iş düşüyor.

 

Pazarlama trendlerini yakın takip edip, gündemde olan ve farklı teknolojileri de kampanya stratejilerinize dahil edebilirsiniz. Bu şekilde hem daha etkili bir kampanya süreci geçirip, hem de markanızın yenilikçi yönü ile daha dikkat çekici olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz