Devrim niteliğinde bir değişim geliyor.

Google “Deep Link” isimli yeni algoritmasını Nisan 2015 tarihinde yayınlayacağını duyurdu.

Bu tarz güncellemelerde aslında öncelikli olarak, son kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Özgün ve güncel içeriklere sahip olan web sitelerinin ilk sayfalara taşınacağı bu yeni güncellemenin amacı belirli anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda kullanıcıları doğru sonuçları içeren web sitelerine yöneltmek diyebiliriz.

Ziyaretçisi çok olan sitelerin üst sıralarda yer alması dönemi bir nevi kapanıyor. Artık içerik odak noktası olmaya başlıyor. Belki de bu şekilde bilgi kirliliği de azaltılmış olacak.

Tekrarlanan, güncel ve özgün olmayan kopya içerikler ile hazırlanan web siteleri artık geçmişte kalacak gibi görünüyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde içerik olmadan yalnızca görsellerin yer aldığı dönem de kapanacak,  daha küçük ve her ürün için özel içerikler ile hazırlanmış olan e-ticaret siteleri daha büyük olan rakiplerini geride bırakabilir. Ayrıca SSL sertifikası alınmış olan web siteleri aynı şekilde Google tarafından önceliklendiriliyor.

Google deep link algoritma güncellemesi

Mobil dönemi!

Özellikle son yıllarda mobil kullanım oranının çok hızlı olarak artmasıyla, web sitelerinin mobil cihalarda kolay hızlı ve anlaşılır şekilde sunuluyor olması önem kazandı. Google, “Deep Link” algoritma güncellemesi ile bu konuyu da kriterler arasına alıyor ve artık mobil uyumlu web sitelerini ilk sayfalara taşıyor. Google robotları web sitelerini ziyaret ederek, uyumluluk testleri yapacak. Google Mobil Uyumluluk Testi ile siz de web sitelerinizi test edip durumunu öğrenebilirsiniz.

Google Deep Link algoritma güncellemesi ile yapılması planlanan ve aslında olması gereken şey, bilginin anlamlandırılması ve son kullanıcının maksimum fayda sağlaması olacak. Bir arama yapan son kullanıcının karşısına aradığı kelime ile ilgili sonuçlar gelmeli, ve tıklayıp web sitesine gittiğinde aradığı bilgiye ulaşması gerekir. Bu şekilde web sitesinde kalma süresi de artacak.

Özetle, daha özenli hazırlanmış ve sürekli ilgilenilen, güncellenen mobil uyumlu web siteleri hazırlanması her geçen gün daha önemli olacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz