Dünyadaki en tanınmış logoların bazılarının kasıtlı olarak basit güzellikten çok daha fazlasını belirtmek için tasarlandığı görülüyor. Aslında, bazı durumlarda, logo üzerindeki her çizgi, eğri ve rengin arkasında bir anlamı var gibi görünüyor.

İşte daha önce hiç fark etmediğimiz gizli anlamlara sahip 15 ünlü marka logosu. Büyüleyici!

İşte Dünyaca Ünlü Markalar

Hyundai

Birçoğu, Güney Koreli konglomera Hyundai’nin logosunun sadece adının ilk harfi olduğunu düşünmeye eğilimlidir. Ancak gerçekte, ‘Н’ harfi iki kişiyi (müşterinin ve şirketin temsilcisinin) el sıkıştığını simgelemektedir.

Adidas

Adidas adı, kurucusu Adolf Dassler’den türetilmiştir. Şirketin logosu zaman içinde değişti, ancak her zaman üç şerit var. Mevcut konfigürasyon, bir arada üçgen oluşturan üç şerittir. Bu, tüm sporcuların üstesinden gelmek zorunda olduğu zorlukları temsil eden bir dağı simgeler.

Apple

Dünyaca ünlü Apple şirket logosunu ortaya atan tasarımcı Rob Yanov, fikri nasıl bulduğunu açıkladı: “Bir kutu elma aldım, bir kutuya koydum ve bunları bir hafta çizmek için harcadım. İmge basit bir şeye kırmaya çalışıyor. Elmanın tadını çıkarmak da deneyin bir parçasıydı ve tamamen tesadüfen ‘ısırık’ kelimesinin tam anlamıyla ‘bayt’ terimiyle aynı geldiğini fark ettim.”

Sony Vaio

Sony Vaio logosunun ilk iki harfi, bir analog sembolü sembolize eden bir dalga oluştururken son iki harfi 1 ve 0 numaralarına benzer – yani dijital bir sinyalin sembolleri.

Amazon

İlk bakışta, Amazon’un logosu özel bir şey gibi görünüyor. Fakat şirketin felsefesi düşünülerek tasarlandı. Turuncu ok bir gülümsemeye benzemektedir ve şirket müşterilerinin memnun kalmasını ister. Ok, akla gelebilecek her ürünü (‘A’dan Z’ye’) sattığını ifade eder şekilde bir ipucu ile “A” ve “Z” harfleri arasında uzanıyor.

Baskin Robbins

Logonun “BR” bölümünün pembe renkli kısımları, 31 numarayı oluşturuyor, bu Baskin Robbins’in kaç farklı tadda dondurma sattığını temsil ediyor.

 

Toyota

Birçok kişi Japon otomobil üreticisi Toyota logosunu basmakalıp şapkalı bir kovboyun görüntüsüyle karşılaştırdı. Fakat gerçekte, bir iğnenin gözünün stilize edilmiş bir görüntüsünü temsil eder; bu iplik bir iğneden geçer. Bu, dokuma makineleri üretmek için kullanılan geçmişin şirkete olan bir ipucudur. Bununla birlikte, logonun ayrı kısımları şirketin adının harflerini de yazmaktadır.

Continental

Ünlü otomobil lastikleri üreticisi Continental, ilk iki harfin bir otomobil tekerleğinin simgesini çizdiği bir logoya sahiptir.

Formula 1

‘F’ harfi ile Formula 1 logosundaki kırmızı çizgiler arasındaki boşluğa dikkatlice bakarsanız, 1 numaralı rakamı görebilirsiniz. Logonun kırmızı çizgileri, Formula 1 arabalarından elde edilen hızın grafiksel bir temsilini ifade eder.

Pinterest

İnsanlar, net üzerinden istedikleri resimleri toplamak ve çevrimiçi ilan tahtasına ‘tutturmak’ için kullandıkları popüler internet sitesinde Pinterest’in logosu, harf P’ye gizlenmiş bir iğne görüntüsüne sahiptir.

Beats

ABD merkezli bir ses ekipmanları üreticisi olan Beats, ‘B’ harfinin kulaklık takmış bir kişiye benzediği bir logo kullanıyor.

Toblerone

İsviçre Bern’de, bulunan ünlü çikolata şirketi olan Toblerone, Bern’in bazen ayılar kenti olarak adlandırıldığı gerçeği nedeniyle logosunda bir ayı silueti içeriyor.

BMW

Sıklıkla, BMW logosunun orta bölümünün, şirketin havacılık teknolojisinin erken tarihine paralel olarak bir uçağın dönen kanatlarını simgelediğine inanılıyor; bu aslında, şirketin kökeni olan  Almanya bölgesindeki Bavyera bayraklarının bir parçasıdır.

LG

Güney Koreli elektronik şirketi LG’nin logosu kişinin yüzünün stilize bir görüntüsüdür. Şirkete göre, bu, müşterileri ile sıradan, insani ilişkileri sürdürme arzusunu temsil ediyor.

Evernote

Filler, hem yüzleri hem de olayları hatırlama becerileri de dahil olmak üzere etkileyici anılara sahip olduğu bilinir. Bu nedenle bir not alma uygulaması olan Evernote, hayvanı logosunun bir parçası olarak kullanıyor. Dahası, filin kulağının köşesi üzerine katlanır tıpkı insanların okudukları noktaya dikkat etmeleri için kitaptaki bir sayfanın köşesini katladığı gibi.

 

Coca-Cola

Coca-Cola Company’nin dünyaca ünlü logosunda, ‘O’ ve ‘L’ harfleri arasındaki boşlukta, Danimarka bayrağını açıkça görebilirsiniz. Tamamen tesadüf, şirket yine de İskandinav ülkesindeki pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak kullandı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz