Apple Immersion’un Haptic teknolojisinin patentini almak için harekete geçeceği söyleniyor.

Haptic teknolojisi (tactile veya force feedback), harekete duyarlı bir titreşim sağlıyor.  “Haptic” teknolojisi, dokunmatik ekrana dokunulduğu zaman, bir geri besleme göndererek dokunulan bölgenin “hissedilmesini” sağlıyor. Örneğin; dokunmatik bir ekranın, herhangi bir noktasına basıldığında, tuşa basılmış hissi veren bir geri tepme sağlayabiliyor.

Apple Mart ayının sonlarına  doğru Haptic için patent başvurusunda bulundu.

Gündemde olan, ve dikkat çeken  bu patent, Apple’ın haptic konusunda ilerlemeye başladığını gösteriyor. Bu teknolojinin gerçekleşmesi ile Apple’ın yeni dokunmatik ekranları eğilip bükülebilir. Bu da oyunlarda ve navigasyon uygulamalarında Apple’ı vazgeçilmez kılabilir.

Patent başvurusuna göre, Haptic Sistemi, baskı şiddetini, hatalı bölgeye basmayı, zorlamayı ve diğer fiziksel dönütleri algılayabiliyor.

Nokia modelleri için, Immersion tarafından kullanılan Haptic teknolojisi eğer iPhone için gelirse, kullanıcılar dokunmatik ekranda akıllı tuşları hissetmenin keyfine varacak. Yakın zamanda böyle gelişmiş bir teknolojinin Apple cihazlarında kullanılmaya başlanması zor görünüyor, fakat bu mükemmel teknolojinin dedikodusu bile Apple için iyi bir reklam malzemesi oluyor.

Haptic feedback touchpad ve ultra-ince klavye Apple patent başvurusu ile ortaya çıkıyor.

Apple patent başvuruları geleceğe iPad, iPhone ve Mac-haptic besleme arabirimleri ve ultra-ince klavye iki özellik göstermektedir.

İki ABD patent başvurularına göre, Apple, iPadler, iPhone’lar ve Mac’lerin dokunma arabirimi geliştirmek istiyor.

İlk olarak, “Tek Destek Seviyesi Klavye Mekanizması” (ABD Patent Başvurusu Yayın US 2012/0043191 A1) ultra-ince klavye oluşturmak için bir yol anlatılmaktadır.

Apple’ın birçok standart klavye tuşları altında bulunan makas-anahtar yerine yeni klavye , standart bir “düşük-seyahat” düzeyinde tabanlı mekanizmasını kullanır.

 

Patent’e göre:

Klavye düz bir kütük şeklinde çok çeşitli malzemeler arasında oluşan bir anahtar kap içermektedir. Anahtarı kap altından desteklediği bir destek kolu bir ucuna bağlanmıştır. … destek kolu kısmı kubbe altında baskılı devre levhası üzerine membran anahtar devresinin aktif hale getirmek için deforme edilebilen bir metal kubbe içinde konumlandırılır.

Apple bir smartphone içine haptic geribildirim birleştiren ilk firma değil. BlackBerry Storm ve Samsung Omnia her iki cihazda haptic geribildirim mekanizması vardı, ama Apple’ın patentinin arkasındaki teknoloji tamamen farklı görünüyor.

Bir ekran veya trackpad içine bir katman olarak yerleştirilen piezoelektrik aktüatörler (piezoelectric actuators) bir katman yerleştirerek, Apple, kullanıcılarına cihazın ekranında gösterilen buton veya simgelere “hissetme” yeteneği verecek. Bir simgeye tıklanması, “titreşim veya başka bir hareket” neden olacak.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz