Web Sitesi Yöneticiliği Modeli

Günümüzde internetin önemi hızla artarken, rekabet ortamında firmalar internette tutunmak ve farklı olmak adına kendilerini yansıtan çalışmalar yapmalılar. İlk ve en önemli adım doğru çözüm ortağını seçmekle başlıyor. Bu da aslında Çözüm ortağının firmayı iyi tanıyıp iyi analiz etmesini gerektiriyor.

Verimli bir web sitesi, mevcut veya potansiyel müşterilerinize global erişim sağlar. Dünyanın neresinde olursa olsun internet erişimine sahip herkese ulaşabilir, küçük bir yatırımla yeni pazarlar bulma ve global düzeyde rekabet etme şansı yakalayabilirsiniz. Geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla çok daha düşük olan bir maliyetle doğru müşterilere ulaşabilir, ürün ve hizmet satın alma işlemlerinin bir kaç tıkla tamamlamasını sağlayabilirsiniz. Ziyaret sayıları her geçen gün artar ve kayıtlı üye sayınız sizin pazarlama faaliyetlerinizde önemli bir rol oynamaya başlar. Çalışmalarınızın başarısını ölçecek geribildirim mekanizmaları oluşturabilir, izlenebilir ve ölçülebilir dolayısıyla yönetilebilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Web sitenizde imaj, müzik, grafik ve videoları kullanarak, pazarlama faaliyetlerinizi interaktif, etkin bir zeminde yürütebilirsiniz.

Amaca uygun Web Sitesi,

Internetworldstats.com verilerine göre Türkiyede geçen sene 30 milyon internet kullanıcısı varken bu sene 5 milyon daha artarak 35 milyona ulaşmıştır.
Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre Türkiyede her gün internete girenlerin oranı %51 seviyesinde. Yine aynı istatistikte en az haftada bir defa girenlerin oranı ise %34 seviyesinde. Bu da gösteriyor ki internet kullanımı oldukça yüksek ve dolayısı ile her kurumun internette kendine yer edinmesi hayati önem taşımaya başladı.
Bu internet kullanıcılarına ulaşmak, onlara şirket, marka, ürün ve servislerinizi tanıtarak satış yapmak için sadece web sitesi projenizi hayata geçirmek yeterli olmayabilir. Bunun yerine Doğru web sitesini yaptıktan sonra, bu web sitesini yönetmek ve pazarlama stratejilerini belli enstrumanları kullanarak hazırlamak gerekiyor.

Web sitesinin; iyi bir, tasarımı, yazılımı ve içeriği ile birlikte başarılı bir tanıtım stratejisi de bulunmalıdır. Dünyanın en iyi web sitesi dahi olsa, ziyaretçisi olmadıkça verim olmayacaktır. Dolayısı ile mutlaka tanıtım stratejileri belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Web siteleri verimli hale getirebilmek için artık web sitesi işletmeciliği kavramları gelişmeye başlamış ve bu konuda profesyonel hizmet alınabilecek ekipler ve firmalar çoğalmaya başlamıştır.

 

Yapılacak çalışmaları şöyle listeleyebiliriz;

  • Arama motorlarında ilk sıralarda yer almak ve ilgili olduğunuz anahtar kelimeler arandığında müşterilerinize rahatça ulaşabilmek için webin gerektirdiği içerik yöneticilerini kullanmanız gerekir. Bu şekilde doğal ziyaretçi oranlarınız hızla artacaktır. Dolayısı ile bilinirliğiniz ve satış oranlarınız da bir o kadar artacaktır.
  • Email Pazarlama yöntemlerini, doğru ve yasalara uygun bir şekilde kullanarak hedef kitlelere ulaşılmalı.
  • Sosyal paylaşım ağlarının, stratejik öneminin son derece arttığı günümüz koşullarında verimli bir web sitesi mutlaka bu ağlarla aktif olarak etkileşimde olmalı,
  • Editoryal olarak web sitesine düzenli olarak içerik sağlanmalıdır. Bu içerikler, hem web sitesinin güncel kalmasına, dolayısı ile arama motorlarında üst sıralarda yer almasına katkı sağlarken, aynı içerikleri sosyal paylaşım ağlarında, e-bültenlerde de kullanabileceksiniz. Bu demektir ki, güncel içerik sağlamak pek çok çalışmanın verimli olmasını sağlayan odak noktadır.
  • İnternet reklamcılığı, firmanın konusuna uygun olan portallarda doğru hedef kitlelere ulaşabilmek için bannerlar ve sponsorluklar vermeli,
  • Bütün bu çalışmaları yapan ekibin kontrolünü sağlayan bir Web sitesi yöneticisi olmalıdır. Bu web sitesi yöneticisi, ekibi organize edip, bir önceki dönemde yapılan çalışmaları kontrol ederken bir sonraki dönemde yapılacak çalışmaların planlanmasını sağlayacaktır.
    Tanıtımı başarılı bir şekilde başlayan web sitesinin, ziyaretçi sayıları arttıkça, sürekli yeni fikirler geliştiren bir ekiple çalışılarak, daha da verimli hale getirilmeye çalışılmalıdır. Gelen ziyaretçilerin bilgilerinin saklanacağı, üyelik sistemleri ve formlar geliştirilerek ziyaretçilerle etkileşimli hale getirilmelidir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz