Güzellik , estetik bir bayan için oldukça önemli, zaman zaman vücudumuzda yaşanan bazı değişiklikler bizi psikolojik olarak da etkiliyor.

Örneğin ergenlik döneminden itibaren hızlı kilo alıp verme, hızlı boy uzaması, hamilelik döneminde hızlı alınan kilolar, vücudun pek çok noktasında enine ve boyuna ince beyaz çizgiler şeklinde çatlaklar oluşuyor. Bu çatlaklar bir çeşit deri yırtılmasıdır ve önce pembe renkli başlar sonra zamanla beyazlaşır.

Yapılan araştırmalar göre ergenlik ve hamilelik dönemlerinde  oluşan çatlaklara, yalnızca derinin yırtılması değil aynı zamanda bu dönemlerde salgılanan glucocorticoid hormanlarının da sebep olabileceği söylenmektedir.

Çatlaklar oluşmadan önce önlem almak, tedavi etmekten daha kolaydır. Çünkü çatlaklar henüz beyazlaşmadan pembe iken önlem almak, daha hızlı ve başarılı sonuç alınmasını sağlar.

Hamilelik ve ergenlik dönemi gibi, hızlı kilo değişimlerinin yaşandığı dönemlerde, çatlak kremi kullanarak oluşumun hiç başlamadan önlenmesi akıllıcadır.  Hızlı aksiyon almak ve çatlak kremi konusunda doğru tercihi yapmak için; dermoeczanem sitesinde de yer alan çatlak tedavisinde en etkili olan ürünler‘ alternatifleri ile incelenmelidir.

Önemli olan çatlakların oluşmasına fırsat vermemektir. Çok sık ve ani değişikliklere neden olacak kilo değişikliklerine dikkat etmek, Cildin esnekliğini artırmak için düzenli olarak spor yapmak, vücudu rahatlatmak, bol su tüketmek, banyo yaparken vücudapeeling uygulamak, her gün vücuda nemlendiriciler sürmek, zaman zaman masaj yaptırmak, fazla güneşlenmemeye özen göstermek, sebze ve meyve tüketimini artırmak, protein açısından zengin olan gıdalar tüketmek ve sigara kullanmamak oldukça önemlidir.

Vücudumuzu iyi tanımak ve bizden talep ettiklerini yerine getirmek gerek. İşte o zaman sağlıklı bir yaşam sürmemiz daha olası.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz