Sabah uyanınca ne yaptığınız, geri kalan günün nasıl şekilleneceğini belirler.

Pek çok kişinin yaptığı gibi, sabah alarmla kavga ediyor, günün ne getireceğine dair endişelenip, daha sonra yapabileceğinizi bildiğiniz şeylere dalıyor, çocuklara acele etmesi için bağırıyor, bir fincan kahve alıyor ve sonra hızla kendinizi dışarı atıyorsunuz. Tüm gün boyunca bu duyguların gölgesini taşıyorsunuz ve bu sizin başarılı bir lider olma yeteneğinizi kısıtlıyor.

Başarılı insanların gün başlarken, o günü şekillendirmek için uyguladıkları ve sizin de kendi hayatınıza uyarlayabileceğiniz 15 önemli davranış;

1. Stresi azaltmak için meditasyon yapıp, düşünürler.

Günün en stresli zamanı sabahın ilk saatleridir. Düşünmek, stres yaratan düşüncelerin temizlenmesi ve sakin bir ortamda güne başlanmasını sağlar.

2. Savundukları ilkeleri karşı tarafa yansıtırlar.

İyi bir lider olmak için, hangi kişilik özelliklerini geliştirmek istediğiniz ve asıl inançlar konusunda bir karar vermeniz gerekmektedir. Olay anında bir çırpıda hatırlamak her zaman kolay olmaz. “Kibarım, merhametliyim, içlerinde en iyisini görebilirim, hızlı karar veririm.” gibi değerleri kendinize her sabah hatırlatmalısınız.

3. Günlerini planlarlar.

Bir önceki gece ya da sabahtan yapabilirsiniz. Yapılacaklar listenizi ve gelecek görevleri kontrol edip, en önemli aksiyonların ne olduğunu planlamalısınız. küçük bir sapma payı ile hepsini programlayın. Sadece yapabileceklerinizi planlayın, fazlasını değil!

4. Emaillerini kontrol ederler- fakat sadece belli bir zaman dilimi için.

Verimli bir gün ve çalışma için herkesin bir planı olduğundan emin olmak için günün erken saatlerinde ekibi kontrol etmek önemlidir. Fakat bütün sabah emaillere takılıp kalmayın, bir zaman sınırı koyun kendinize, örneğin 1 saat bakmayı planlayın ve  bu zaman diliminde sadece önemli emaillere odaklanın.

5. Küçük sorunlara takılıp kalmazlar.

Bazen email kutunuzda kışkırtıcı emailler bulabilirsiniz, bunlarla uğraşmaya çalışabilirsiniz. Yapmayın. Hatırlayın, sabahın ilk saatleri sizin tüm gününüzü planladığınız zamandır. Büyük resme, önceliklere odaklanın ve küçük sorunları ait oldukları zamana, günün daha önceliği düşük zamanlarına öteleyin.

6. Esneme Hareketleri yaparlar.

Vücudumuzun tüm gün boyunca çeşitli fonksiyonlar ile full performans çalışmasına ihtiyacımız var, dolayısı ile sabahın erken saatlerinde vücudunuzu esnetin. Özellikle tüm gün masa başında oturuyorsanız bu oldukça önemlidir.

7. Partnerlarına ilgi gösterirler.

Partnerinizin de gününü hazırladığını unutmayın. Belki sizden gelecek cesaret cümlelerine,  ya da hızlıca sırtını sıvazlamanıza ihtiyacı vardır. Unutmayın, “başarı” sadece iş demek değildir, iletişimi ihmal etmeyin.

8. Arkalarını toplarlar.

Uzun bir iş gününden sonra eve gelmek için, evi temizlemek için Sizi rahatlatan ve kendine getiren bir şey olmalı. Önemsiz gibi görünen bazı şeyleri zamanında yapmayınca sonra daha fazla zaman alıyor ve gözünüzde büyüyor (kıyafetleri yerlerde bırakmak, bulaşıkların tezgahta kalması vs). 30 saniye vakit ayıp kendinizi toparlarsanız, aklınızda takılıp kalmayacak.

9. Kendilerine çok vakit bırakırlar.

Eğer etrafa saldırarak ya da geç kalacağınıza dair stresle güne başlarsanız, gününüzün geri kalanı hep böyle geçer. Bu gerçekten sizin istediğiniz şey mi? Bunun yerine, daha erken uyanın, zamanı iyi kullanın ve tam söylediğiniz saatte dışarı çıkın.

10. Zor projeler için “tohumları ekerler” ve beklerler.

Planınıza bir göz atın, en zorlu ve fırsatlarla dolu olan kısmın ne olduğunu öngörün. Cevaplanması gereken sorular için zihnen kendinizi hazırlayın. Bilinçaltınız bunlar için gün boyu düşünmeye devam eder ve çözümü bulursunuz.

11. Vitaminlerini alırlar.

Pek çok insan için sabah saatleri, vitaminleri almak, evcil hayvanların mama ve ilaçlarını vermek gibi  günlük işleri yapmak için en ideal zamandır.

12. Oyanlanmaktan kaçınırlar.

Sosyal medya gibi sizi bölen ve zamanınızı fazlaca harcayan şeylerden uzak durarak, günün önemli işlerine odaklanmanız önemli. Bu tarz şeyleri sabah yerine daha sonra yapmak üzere planlayabilirsiniz.

13. Sahip oldukları şükrederler.

Sizi strese sokan şeyleri düşünmek kolaydır, fakat aslında mutlu olmanızı gerektirecek çok daha fazla şey var. Her sabah şükredeceğiniz 5 şeyi kendinize hatırlatın. Böylelikle güne daha mutlu ve gerçekten iyi olduğuna dair güvenle başlayacaksınız.

14. Su içerler.

Uyurken bir şey içmediğiniz için, sabahları vücudunuz düşündüğünüzden daha çok susuzluk çeker. Sabah ilk iş olarak bir bardak su için, fiziksel olarak nasıl daha iyi hissettirdiğine şaşıracaksınız.

15. Bütün bunları alışkanlık haline getirirler.

Eğer aynı rutin davranışları her gün yaparsanız, sadece istediğiniz sonuçları almakla kalmayacaksınız, aynı zamanda bu davranışlar otomatik hale geldiği için her defasında daha az enerji harcayacaksınız. Zihinsel enerjinizi hayatınızdaki daha önemli işler için kullanabilirsiniz.

Bu maddelerden hangisini seçip hayatınıza adapte edeceğiniz size bağlı, önemli olan, zamanı iyi planlamak ve özellikle günün en verimli zamanı olan sabah saatlerini verimli kullanmanız.

Sevgiler

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz