Apple’ın merakla beklenen ürünü iPhone 6 hakkında KGI Securities analisti  Ming-Chi Kuo ‘dan detaylı bilgiler geldi.   

Kuo’ya göre Apple, bu yıl içerisinde 4.7 ve 5.5 inç olmak üzere iki farklı iPhone modeli ile karşımıza çıkacak. Bu iki telefondan küçük olan daha çok iPhone 5s’in halefi olarak öne çıkartılacakken; 5.5 inçlik iPhone ise tablet-akıllı telefon hibriti olan phablet kategorisine yönelik bir çözüm olacak.

Iphone 6 tanıtım videosu;

iPhone 6 Görüntüleri
Birçok kullanıcı Apple’ın “tek elle kullanım” söyleminin bu yıl geçerliliğini yitirecek olmasını düşünüyor olsa da Kuo, aynı görüşte değil. Kuo, IPhone 5s’in halefi olarak öne çıkacak olan 4.7 inçlik iPhone’un, daha ince çerçeve , güç tuşunun yerinin değişmesi ve 7 mm’nin altındaki kalınlık gibi tasarımsal iyileştirmeler ile tek elle rahatlıkla kullanılabilir olacağına dikkat çekerek, Apple’ın bu durumu iPhone 5’de olduğu gibi yine öne çıkartacağını düşünüyor.

Kuo’nun ifadelerine göre 4.7 inçlik iPhone’un çözünürlüğü 1334×750 piksel; 5.5 inçlik iPhone’un çözünürlüğü ise 1920×1080 piksel olacak. Bu çözünürlükler sırasıyla telefonların 326 ppi ve 401 ppi’lık piksel yoğunluğuna sahip olacağı anlamına geliyor. Bu çözünürlükler farklı olsa da telefonların en-boy oranları, iPhone 5 ve 5s ile aynı olacağı için geliştiricilere ek bir külfet getirmeyecek. Yani iPhone 5 ve 5s’e uygun tasarlanan tüm uygulamalar, en-boy’da aynı oran ile ölçeklenerek yeni iPhone’larda sorunsuz şekilde çalıştırılabilecek.

Iphone6-gorünüm

Donanım Haber de bu konuda yapılmış olan habere göre; Kuo’nun iPhone’larla ilgili verdiği diğer bazı detaylar şöyle:

  • 4.7 inçlik iPhone, A8 işlemcisinden gücünü alacak, üzerinde 1GB’lık sistem belleği bulunacak.
  • Her iki telefonda da Apple, NFC yongasına yer verecek.
  • 5.5 inçlik iPhone, iPad Mini satışlarını olumsuz etkileyecek; ancak Android’li rakiplerinden çalacağı pazar payı ile iPad Mini’ye etkisi göz ardı edilebilecek.
  • Apple’ın Safir ekranlara yaptığı büyük yatırımın meyveleri öncelikle 5.5 inçlik modelde kullanılacak.
  • 4.7” iPhone, geçmiş yıllarda olduğu gibi 3.çeyrek içerisinde lanse edilecek; 5.5 inçlik model ise tatil döneminden kısa bir süre önce (ekim sonu gibi) tanıtılacak
  • Apple, bu yıl sonuna kadar 60 milyon 4.7” iPhone sevkiyatı yapacakken; 5.5 inçlik modelde bu sayı 9 milyonun altında olacak.
  • Apple, ayrıca Touch ID’yi safir ekranların altına entegre edebilme konusunda çalışmalar yapıyor. Bu orta vadede home tuşunun iPhone’lara veda edeceği anlamına geliyor.

 

Sevgiyle ve tenolojiyle kalın 🙂

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here