Hepimizin evlerinde, işyerlerinde, çantasında, cebinde, orda, burda, şurda, her yerde elektronik cihazlar var. Aklınıza gelebilecek tüm doğal eylemleri bir şekilde elektronik cihazlar ile ilişkilendiriyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte var olan elektronik cihazları da daha geliştirdik ki bu da enerji tüketiminin artmasına neden oldu.

Eskiden konuşmak için kullandığımız telefonlar artık öyle bir hal aldı ki, konuşabilmek sadece sıradan bir özellik olarak kaldı ve telefonlarımızı neredeyse bir bilgisayar gibi kullanmaya başladık. Bu yoğunluk şarjlarının çabuk bitmesine ve her ortamda elimizde kablolarla bir elektrik prizi bulup  telefonları şarj etmeye çalışmamıza neden oldu. Özgürlüğe doğru yol alan insanlık farkına varmadan uslanmaz bir bağımlıya dönüşüyor. Her geçen gün akıllı cihazlar bizi daha çok kapsama alanına alıyor ve köşeye sıkışmaya başlıyoruz.

Doğal enerji kaynaklarını çok hızlı tüketiyoruz!

Teknolojinin ve gelişmişliğin nimetlerinin elbette farkındayız hepimiz de, yalnız biraz fazla kaptırmıyor muyuz kendimizi? Değişikliklere çok çabuk adapte olurken, bazı şeyleri unutuveriyoruz. Sanki hiç daha önce öyle yapmıyormuşuz gibi davranıyoruz.

Bu gelişmişliğin büyük bir sorunu da beraberinde getirdiğini kimse farketmiyor.

Enerji kaynaklarımızı tüketiyoruz. Doğaldan her uzaklaşma, enerji tüketiminin artışını hızlandırıyor.

  • Tasarruf yapmıyoruz.
  • Dikkat etmiyoruz.
  • Kaynaklarımızı kontrol etmiyoruz.

“Tasarruf bireyden başlar!”

Herkes daha dikkatli olmalı ve gereksiz tüketimi kontrol altına almalı. Işık açık kalsın demeyin, gerekmiyorsa kapatın. Su boşa akmasın. İzlemiyorsanız televizyon açık kalmasın. Gerekmiyorsa klimayı kapatın, ısıtıcı sürekli açık kalmasın ihtiyacınız olduğunda açın, sonra kapatın.

Elektronik aletler prize takılıyken çalışmasalar bile enerji harcarlar. Aç-kapa düğmeli uzatma kablosu kullanmak, elektronik aletleri kullanmıyorken tek tuşla hepsini kapamaya yardımcı olur.

Basit diye düşünülen her hareket büyük bir tasarrufun ilk adımını oluşturur. Herkes dikkat ederse tasarruf seviyesi inanılmaz yükselir. Bu bilinci herkese aşılamak hepimizin görevi.

Bu konuda çalışma yapan sivil toplum kuruluşları ve kurumlar var. Hepsinin amacı enerji tasarrufunu bir yaşam stili haline getirmek ve özellikle çocuklardan başlayarak herkesin günlük yaşamlarını belirli kurallara göre düzenlemesi, alışkanlık haline getirmesi.

Enerjisa sayesinde bir test yaptım ve sonuçlar için bir alkışı hakettim. Siz de deneyin, bakalım farkında olmadan neler yapıyormuşsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here